ТИП НА ДЕНОТ: (18.12.2021, 15:00 часот) КАРВИНА – ПЛЗЕН

Плзен

Карвина од последното место на табелата во Чешка ќе го пречека вториот Плзен кој сака титула сезонава. Ова е меч во рамки на 19-то коло од првата лига на Чешка.

Карвина сонува за прва победа сезонава

И покрај тоа што дури сега е некаде полусезоната во првата фудбалска лига на Чешка, Карвина е веќе испадната во понизок ранг. По 18 натпревари, Карвина е закована на дното на табелата со само пет бодаод пет нерешени средби. Сето останато се порази – вкупно 13 сезонава. Последен пат во лигата славеа минатата сезона, некаде во месец Мај. Имаат заборавено како е да с епобедува, а во моментов имаат серија од шест порази по ред.

Нека не ве изненадува следново – Карвина не изгледа толку лошо на терен, како што изгледаат резултатите, но екипата едноставно нема среќа. И во мечевите каде е убедливо подобра, Карвина не може да дојде до трите бода.

Сега екипата се соочува со еден од главните конкуренти за титулата и навистина е тешко да се поверува дека токму против една така силна екипа, Карвина ќе забележи прва победа оваа сезона.

И не само тоа, туку екипата се соочува со проблеми. Имаат седум повредени фудбалери, а најдобриот дефанзивец во тимот Едуардо Сантос е суспендиран поради црвениот картон минатото коло. Едноставно, се е против нив.

Плзен нема алиби за евентуален неуспех

Плзен сака титула и има одлична можност за тоа. Славиа Прага е прва со предност од три бода, додека Спарта Прага заостанува со два бода во однос на Плзен. Но конкурентите играат во Европа, а Плзен е целосно насочен кон домашниот шампионат. Тоа беше голема предност за екипата која по онаа лоша серија минатиот месец кога имаше два порази и две ремија во серија, сега повторно влезе во топ форма. Има три победи по ред со 10 постигнати гола.

На овој меч ќе бидат ослабени поради неиграњето на најдобриот стрелец на тимот, францускиот напаѓач Жан Давид Беугуел кој веќе постигна 10 гола сезонава. Тој е суспендиран, па сега теретот ќе падне на Томас и Москуера кои имаат добра сезона, но не се гол играчи.

Сепак, ова не смее да биде проблем или алиби за евентуелен неуспех. Не само што се очекува лесна побед аод нив, туку се очекува и убедли триумф.

ТИП:

КАРВИНА – ПЛЗЕН – 2 @ 1.47 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*