Лига на Шампиони – Група Х: Три екипи со подеднакви шанси за пласман во следната фаза

Група Х

Групата Х во фудбалската Лига на Шампиони е најнеизвесна сезонава. Три екипи имаат по седум бода и тоа Челзи, Ајакс и Валенсија. После ова коло многу работи ќе бидат појасни и покрај тоа што веќе е јасно дека за патниците во следната фаза ќе се одлучува во последното коло.

Валенсија – Челзи – ГГ @ 1.57 во Bet365

Ова веројатно е најпривлечниот меч во среда. Не е ова дерби дуел, но е меч кој ќе даде одговори на многу прашања во најнеизвесната група во Лигата на Шампиони. По седум бода имаат три екипи: Ајакс, Челзи и Валенсија. Јасно е дека две од овие екипи ќе одат во следната фаза, а една во Лигата на Европа. Токму овој меч, може да покаже кој ќе продолжи понатаму. Но Челзи е во огромна предност бидејќи во последното коло е домаќин на последниот Лил, кој секако ги доигрува натпреварите без преголем елан. Тоа значи дека Лампард ќе биде задоволен и со реми во Шпанија, но од друга страна тоа не значи дека Челзи ќе се брани.

Впрочем, Челзи под водство на Лампард до толку го смени начинот на игра, што изгледа дека оваа екипа не ни знае да игра дефанзивно. Во овој дуел Челзи влегува по поразот од Сити во Премиер Лигата, но тој пораз дојде по една феноменална серија на тимот на Лампард, кој немаше пораз во лигата од Септември.

И Валенсија влегува во овој дуел по пораз, но за разлика од Челзи кој играше дерби меч, Валенсија беше изненадена од Бетис. Шпанските медиуми пишуваат дека фудбалерите на Валенсија повеќе размислувале на овој меч со Челзи, но пораз си е пораз. Ова е и последна шанса за тимот, бидејќи во последното коло овој тим гостува во Амстердам кај Ајакс, од кого дома загуби со 0:3. Но Валенсија славеше во првото коло во Лондон кај Челзи, па тоа им дава дополнителен мотив пред овој меч, дека можат до три бода уште еднаш против истиот тим и тоа на домашен терен.

Лил – Ајакс – 2 @ 1.92 во 1хBet

Откако минатата сезона Лил правеше чуда во Лига 1 и долго време го следеше ПСЖ, сите очекувања беа дека сезонава тимот ќе биде уште подобар. Но Лил остана без неколкумина од најдобрите, а замените не ги исполнија очекувањата. По 13 кола во Франција, тимот е на средината на табелата со 19 бода, а во моментов е во очајна серија и на послендите четири натпревари има три порази и едно реми. Во Лигата на Шампиони пак имаат само еден бод и тоа против Валенсија на домашен терен. И на нив им е јасно дека немаат шанси за прогрес во следната фаза, а немаат шанси ни за пласман на третата позиција па сега ќе играат опуштено.

Но Ајакс нема да биде воопшто опуштен. Ајакс сака победа за да го задржи лидерското место и покрај тоа што има ист број на бодови како и Челзи и Валенсија. Во првото коло Ајакс победи со 3:0 и сега се надева повторно на три бода. Нема да биде исто како во Амстердам, но речиси се освен домашниот терен е на страната на тимот од Холандија.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*