Премиер Лига 12-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Премиер Лига

Во англиската Премиер Лига викендов се играат натпреварите од 12-то коло. Има доста интересни средби, но секако најголемиот дерби дуел е во недела кога на Енфилд играат Ливерпул – Манчестер Сити.

Челзи – Кристал Палас – 1 @ 1.35 во Bet365

Како игра Челзи во последно време, ова би требало да биде единица. Но сепак Кристал Палас не смее да се подцени. Оваа екипа игра добро сезонава и над сите очекувања, па може да изненади и против најголемите фаворити. Челзи е во серија од пет победи по ред во Премиер Лигата и се на само два бода од вториот Сити, па во овој меч влегуваат во добро расположение. Мечот против Ајакс во Лигата на Шампиони кој заврши 4:4 може да остави трага, но не преголема.

Барнли – Вест Хем – ГГ @ 1.60 во Bet365

Со сигурност ќе следиме неизвесен меч. Овој дуел е тежок за типување и би било добро да го избегнете. Двете екипи се една до друга на табелата, со тоа што Вест Хем има бод повеќе. Но двете екипи играат ефикасни натпревари, па затоа очекувам голови и на двете страни.

Њукасл – Бурнемут – ППХ @ 2.10 во 1хBet

Бурнемут сезонава изнанадува. Тимот е на 7-то место на табелата со 4 победи и по три ремија и порази. Минатото коло оваа екипа славеше над Манчестер Јунајтед па сега најавува освојување на нови три бода. Но од друга страна Њукасл се чини дека полека но сигурно влегува во добра форма. Има само еден пораз во последните четири меча и тоа од Челзи, а славеше над Јунајтед и Вест Хем. Јас предноста му ја давам на домаќинот иако очеквам неизвесен дуел.

Саутемптон – Евертон – Х2 @ 1.46 во 1хBet

Ќе почне ли Евертон конечно да победува. Екипата има се што е потребно: добро играчи, добар буџет, одлични навивачи … но нема резултати. Екипата важи за најголемо разочарување сезонава во Англија. Но еднаш мора да дојде крај на негативните резултати, а се чини дека овој меч е добар за такво нешто. Саутемптон е во катастрофална форма и единствена предност на овој меч им е домашниот терен.

Тотенхем – Шефилд Јунајтед – 1 @ 1.62 во 1хBet

Шефилд е тврд орев за било која екипа сезонава. Тимот игра затворен фудбал и тешко прима голови. Како да биде поинаку кога се е сведено на нивната дефанзива. Изненадија минатото коло давајќи три гола против Барнли, но нема сомнеж дека овој пат ќе бидат задоволни и со 0:0 и покрај тоа што во мечот влегуваат од одличното 6-то место. Тотенхем е сеуште во криза, но време е екипата да го искаже својот квалитете. Ако не на овој меч, тогаш кога !?

Лестер – Арсенал – ГГ @ 1.56 во 1хBet

Ова е еден од најпривлечните натпревари овој викенд во Премиер Лигата. Лестер е неверојатен и потсетува на своите шампионски денови од пред неколку сезони. Го имаат вториот најдобар напад во лигата, а Брендон Роџерс се чини го најде рецептот за успех. Арсенал игра топло ладно, а веќе некое време се шпекулира со смена на Емери. Три меча по ред Арсенал нема победа, па не е чудно што според букмејкерите Лестер е голем фаворит за победа на овој меч. Јас очекувам отворена игра, а кога се игра така доаѓаат и головите.

Манчестер Јунајтед – Брајтон – ГГ @ 2.00 во 1хBet

Солскер има еден куп проблеми со Манчестер. Прво, неможе да смета на некои од најдобрите свои фудбалери ( Погба, Шо, Били, Јанг … ). Имаа е натпревар во четвртокот на кој Солскер не ротираше, па се очекува и дополнителен замор за фудбалерите. А играат со екипа која е пред нив на табелата. Брајтон има две победи по ред и атмосферата во тимот е на највисоко ниво. Тие се свесни дека имаат добра шанса за да го изненадат Манчестер, но можат да изгорат во својата желба. Сепак, очекувам барем еднаш да ја тресат мрежата на противникот.

Вулверхемптон – Астон Вила – 1 @ 1.93 во Bet365

Вулвс сезонава тешко победува, но и тешко губи. Имаат само два порази, но попусто кога имаат и исто толку победи, наспроти седум нерешени средби. Јасно е дека тимот не е доволно спремен да игра на високо ниво и дома и во Европа. Но сега играат со Астон Вила која се чини дека ќе се бори за опстанок. Сметам дека Вулвс ќе победи на овој меч, а и коефициентот не е воопшто за потценување.

Ливерпул – Манчестер Сити – ГГ @ 1.53 во Bet365

Конечно дојдовме до дербито на колото во англиската Премиер Лига. Овој меч може да даде одговори на многу прашања поврзани со шампионскиот трофеј. Ќе следиме интересен дуел, ќе има неизвесност и голема борба и во тоа нема никаква дилема. Ако победи Ливерпул, ќе создаде речиси невозможно достижна разлика на табелата. Тоа го знае Пеп и спрема некое изненадување. Веројатно ќе биде задоволен и со реми, па ќе чека киксови на Ливерпул во продолжение, но со победа може да ја сврти сезоната. Офанзивниот пристап на двете екипи и гаранција за голови на овој дерби меч.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*