Рома – Порто: Џеко и Ел Шарави ќе се обидат да ги искористат проблемите кај Порто

Рома - Порто

Рома е домаќин на Порто во првиот 1/16 финален натпревар од фудбалската Лига на Шампиони. Домаќинот е фаворит за победа, особено што Порто во Италија допатува значително ослабен.

Рома се плаши да не се повтори 2016 година

Сеќавањата на фудбалерите и навивачите на Рома кога во 2016 година тие играа во Лигата на шампионите против Порто не се баш најдобри. Токму тие сеќавања сега се многу свежи пред овој меч и ги тераат римјаните на претпазливост, особено на овој меч на домашен терен.

Дефанзивните грешки и серијата на црвените картони беа пресудни за тогашната елиминација на Рома. Тие имаа одлични 0:0 од гости, но дома беа прегазени со 0:3 откако играа со двајца исклучени фудбалери.

Избегнувањето на повторување на таа катастрофа ќе биде во главите на постарите играчи на Рома. Тие ќе се обидат да ја задржат концентрацијата на високо ниво, ако сакаат историјата да не се повтори.

Порто има пад во формата

Двата тима гледаат на овој двомеч од позитивен аспект. И едните и другите беа среќни после жребот, бидејќи ги избегнаа големите фаворити. Сепак во моментов Рома е во поголема предност. Тие конечно имаат позитивни резултати во Серија А. Порто пак е лидер во Португалија, но на последните пет натпревари имаат дури три ремија, од кои две се на последните два меча и тоа против Гимараеш и Мореиренсе. Особено слаб меч одигра Порто против Мореиненсе кога противникот беше подобар тим и создаде повеќе шанси од португалскиот гигант. Дополнителен проблем на Консисао се повредите на двајцата напаѓачи Абубакар и Марега, како и суспензијата на Корона. Во моментов нивни најдобар стрелец во Лигата на шампионите е Муса Марега со пет голови. Тоа значи дека Порто ќе биде значтелно ослабен во офанзива, а тоа добро се виде и против Мореиненсе.

Џеко и Ел Шарави во одлична форма

За Рома нагјолем проблем ќе биде заморот. Тие не ротираа доволно во изминатиот период и тоа може да биде проблем на овој меч иако по повредите кај Порто, тие имаат посилен креативен ред и напад. Голманот Робин Олсен, нема да се врати во почетниот состав, но најдобриот бек на Еузебио ди Франческо, Костас Манолас се очекува да се врати во првите 11. И формата е на нивна страна, откако го поразија Киево во петокот вечерта и заслужија многу повеќе од нерешено против Милан во претходниот круг.

Един Џеко почна да игра повторно во голем стил и постигна три гола на последните три меча во Серија А, а има и пет голови во Лигата на Шампиони досега. Стефан Ел Шарави пак се врати одлично по повредата и постигна три гола на четири натпревари, па сега од нив двајца се очекува многу на овој меч.

Наш предлог:

Победа на Рома @ 2.10 во 10Bet

Да паднат Под 2.5 гола @ 1.96 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*