Дерби на денот: Манчестер Јунајтед – Арсенал, можат ли гостите да слават на Олд Трафорд прв пат по 2006 година

Манчестер Јунајтед - Арсенал

Манчестер Јунајтед – Арсенал е дербито на 7-то коло во англиската Премиер Лига. Двете екипи не се на посакуваното ниво, но Арсенал игра подобро сезонава. Сепак тимот од Лондон нема победа на Олд Трафорд од 2006 година. Дали сега е дојдено време за прекинување на таа црна серија!?

Солскер под притисок од сите страни

Ова е уште една недела во ерата на Оле Гунар Солскер, во која тој е на тест. По слабиот натпревар во поразот од 2:0 кај Вест Хем, 13-кратните освојувачи на Премиер Лигата одиграа разочарувачко реми 1:1 од Роџдејл во Лига Купот. Тие избегнаа катастрофа благодарение на победата на пенали, но тоа беше уште еден разочарувачки меч против еден англиски нисколигаш.

Не постои сомнеж дека Јунајтед навистина се мачи, се распарчува во моментов и не е изненадување што Солскјаер е втор фаворит според букмејкерите за да добие отказ до Нова година.

Пред овој, можеби клучен натпревар, менаџерот на Јунајтед веројатно нема да може да смета на тројца клучни фудбалери: Маркус Рашфорд, Ентони Марсиал и Пол Погба. Погба и Рашфорд можеби ќе играат, но Марсијал сигурно не. Под знак прашалник е и настапот на Лук Шо.

Арсенал во нагорна линија

За разлика од Јунајтед, Арсенал колку толку ја подобрува својата форма. И нивната сезона досега е разочарувачка, но барем освоија 5 бода во последните три меча, меѓу кои беше и оној бод против Тотенхем. Исто така тие беа совладани само еднаш сезонава и тоа од Ливерпул на Енфилд. Пред почетокот на ова коло влегоа од 4-то место на табелата, а со евентуална победа ќе бидат трети.

Се разбира, тие имаат свои проблеми, особено во одбраната која досега на шесте меча прими 10 гола. Тоа е недозволиво за екипа која сака да заврши на првите четири позиции на табелата. Јасно е дека има еден куп поединци во Арсенал кои се ите како способни за катастрофални грешки. Впрочем, тоа е одбраната која на последните три меча во кои Арсенал освои 5 бода, прими 6 голови.

Арсенал со добра можност да слави на Олд Трафорд после 13 години

Праша е дали да имаме доверба во краткорочните или долгорочните статистики? Гледајќи ја традицијата во меѓусебните дуели, таа ни кажува дека Јунајтед е без пораз во последните 12 натпревари во Премиер лигата против Арсенал на „Олд Трафорд“, забележувајќи осум победи на тие натпревари. Но од друга страна, Јунајтед ја заврши минатата сезона со три последователни порази на домашен терен. Сезонава пак славеа над Челси и Лестер на „Олд Трафорд“, но загубија од Кристал Палас.

Формата на Арсенал, на некој начин наговестува нивна прва победа на Олд Трафорд после 2006 година. Но букмејкерите не веруваат во нив па коефициентот за нивна победа е околу 2.90. Од друга страна Манчестер е фаворит со коефициент околу 2.40, а за нерешено тој е околу 3.50.

Реално, тешко е да се предвидиовој меч. Но затоа полесно е да се одигра на голови. Како играат двете екипи сезонава, би требало да гледаме ефикасен меч, а коефициентот за Над 2.5 гола е 1.68, додека за Гол Гол е околу 1.60.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.60 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*