Лига на Европа: Преглед и анализа на денешната програма во ЛЕ

Лига на Европа

За разлика од Лигата на Шампиони, во кваификациите за Лигата на Европа денес на програмата е предпоследното коло. Нема да има реванш натпревари во Лигата на Европа, па затоа остана уште едно коло. Денес има еден куп натпревари, а најчесто ќе следиме дуели на големи фаворити со аутсајдери.

Не очекувам некој поголем кикс на најдобрите тимови, но мислам дека букмејкерите во неколку натпревари ги помешале нештата. Ајде да видиме што не очекува денес.

Прв меч кој ми привлекува внимание е Купс – Судова. Не е споредлив квалитетот на финската и литванската лига. Ова е меч помеѓу два шампиони, но буквално се е на страната на Купс. Не можам да најдам ниту една предност кај литванците, а за победа на Купс коефициентот е одличен – 1.85 и не се пропуштга.

Флориана може да ја изненади Флора. И ова е меч од онаа шампионска група, од испаднатгите екипи од Лигата на Шампиони. Флора славеше над Рејкјавик со 2:1, а Флориана од Малта го елиминираше шампионот на Северна Ирска, Линфилд со 0:1. Малтежаните имаат еден интернационален состав, а со евентуална победа ќе го направат најголемиот успех во земјата. Играат дома и мислам дека нема да загубат, а за 1Х коефициентот е околу 1.45.

Хајдук се спасуваше од Ренова во Скопје минатото коло и едвај славеше со 0:1, па што да очекуваме од оваа екипа во Истанбул кај Галатасарај. Да, сега мотивите ќе бидат поголеми и јас очекувам подобро издание од хрватскиот тим, но мислам дека тоа нема да биде доволно за елиминација на Галата. Фатих Терим има големи амбиции сезонава, а една од нив секако е пласман во групите на Лигата на Европа. Коефициентот за 1 е околу 1.60.

Добар коефициент може да најдете и на мечот Шериф – Дундалк за единица. Шампионот на Молдавија е многу понапред од Дундалк во секој поглед: играчки, според квалитетот, искуството, вложувањата … Ирците накако славеа во Андора минатото коло, но мислам дека немаат никакви шанси во Молдавија и мене не ми е јасно зошто коефициентот за единица не е помал од 1.70.

Што се однесува до останатите дуели, очекувам големите фаворити како Тотенхем, ПСВ, Селтик, Гранада, Волвсбург да поминат лесно. Од фаворитите најтешко би требало да помине Милан против Бодо Глимт, а гледајте д аги избегнете и мечевите Шарлероа – Партизан, Бешикташ – Рио Аве, Копенхаген – Пиаст, ЛАСК – Дунска Стреда …

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*