ТИП НА ДЕНОТ (21.10.2022, 20:30 часот) МАЈНЦ – КЕЛН

Тип на денот
Тип на денот

Мајнц 05 и Келн ќе се обидат да дојдат до две последователни победи во низа кога ќе се соочат еден против друг во Бундеслигата во петок навечер, на отварање на 11-то коло.

Доколку има победник, екипата која ќе освои три бода преку ноќ би се преселила на местата кои водат во Лигата на шампионите. Иако е рано, ова смао по себе за овие две екипи значи дека имаат успешна сезона – барем досега.

Мајнц влегува во посакуван ритам

Мајнц може да се искачи дури на третото место ако го победи Келн со три или повеќе гола разлика. Секоја победа ќе значи дека ќе ги прескокнат своите противници барем до четвртото место. Нивната импресивна победа од 0:2 на гостувањето кај Вердер Бремен минатиот викенд значеше крај на серијата од пет меча без победа. А по таа победа, во текот на неделава Мајнц славеше и во Купот на Германија со 0:3 над Лубек.

Можеби ќе треба да бидат поактивни на домашен терен на МЕВА Арената во петок, но треба да бидат мотивирани со нивната победа минатиот викенд.

Најголемиот проблем за Мајнц сезонава е одбраната која веќе прими 13 гола, но затоа пак тие не примија гол на последните два меча. Ако успеат да одиграат цврсто во дефанзива, тогаш можат до победа над Келн.

Во Келн се чуствува замор

Исто така, Келн може да се пресели од седмото на третото место на табелата победувајќи го Мајнц, откако екипата се врати на победите со победата од 3:2 против Аугсбург минатиот викенд.

Тимот на Штефен Баумгарт имаше крајно тежок натпревар, но н акрајот сосема заслужено дојде до трите бода. Пред тоа, Келн имаше три порази по ред, од кој два против Партизан во Европа и еден од Менхенгладбах во Бундеслигата. Затоа онаа победа над Аугсбург беше добредојдена.

Откако заврши на седмото место во исклучително успешната прва сезона со Келн, Баумгарт се уште учи како да остане на високо ниво и во домашните и во континенталните настапи со овој тим, при што Келн се соочува со многу важен натпревар во Конференциската Лига на Европа против Словачко во четврток.

Во меѓувреме, фудбалерите на Келн сонуваат за пласман во Лигата на шампионите за прв пат во нивната историја во она што изгледаше неверојатно во Бундеслигата предходно, но само победа против Мајнц би ги задржила тие сонови.

Тимски новости: Мајнц

Во Мајнц отсуствова само Силван Видмер кој е еден од главните играчи во одбраната. Свенсон може да смета на сите останати фудбалери.

Можен стартен состав за Мајнц 3-4-2-1: Зентнер; Фернандес, Хек, Цаци; Да Коста, Кор, Стах, Карикол; Јае-сунг, Буркард; Онисиво

Тимски новости: Келн

Баумгарт има посериозни проблеми со составот. Освен заморот кој секако е присутен во Келн, ослабена е и ротацијата бидејќи дури шест фудбалери се повреди, меѓу кои и Тилман и Љубичич кој беа одлични сезонава.

Можен стартен состав на Келн 4-4-2: Швабе; Шмиц, Килијан, Хуберс, Хектор; Схири, Хусеинбашиќ, Дуда, Каинц; Тигес, Мајна

Очекување:

Келн сезонава е една од најефикасните екипи во Бундеслигата и би требало да постигне барем еден гол на овој меч. Мајнц имаше дефанзивни проблеми и ќе имаат тешка задача овој пат. Сепак, Мајнц игра дома и е благ фаворит во моментов.

ТИП:

Мајнц – Келн – ГГ @ 1.61 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*