Започна Вимблдон: Ноле, Надал, Федерер … Може ли некој да им се приклучи?

Започна третитот Гренд Слем во сезоната, а воедно и најстариот и најзначајниот турнир во овој спорт. Отворено првенство на Англија или поедноставно – ВИМБЛДОН.

Што се случи минатата сезона?

Победничкиот пехар во минатата сезона во машка конкуренција на Вимблдон го подигна Новак Ѓокович. Навидум изгледа како нормална појава, но пред стартот на 132-то издание на Вимблдон, Србинот беше рангиран како 12-ти носител и  ја имаше 22-та позиција на АТП листата, а беше без титула две години и малку кој му даваше шаса на трева. Со еден збор Ноле ги изненади сите. Најтежок испит имаше во ½ финалето кога го победи Надал после два дена игра. Во финалето беше значитено полесно, бидејќи за противник го имаше Кевин Андресон кој немаше многу шанси против Србинот.

Шампиони

Иако Ноле е бранител на титулата, човекој кој го носи бројот 1 е Роџер Федерер. Швајцарецот беше најдобар дури 8 пати, а последен пат триумфираше во 2017 година и тоа е достигнување кое тешко ќе биде соборено. Во овој милениум Ноле стигна до четири пехари на лондонската трева. Прв пат се случи во 2011, 2012, па во 2013 и претходната 2018 година. Два пати беше најдобар Британецот Мареј што придизвика навистина голема еуфорија во Лондон. Последниве 16 години пехарот беше во сопственост на големата четвртока. Неколку тенисери успеаа да стигна до финале, од типот на Родик, Содерлинг, Раониќ, па дури и Андерсон, но никој не успеа да го освои освен Федерер, Ѓоковиќ, Надал и Мареј.

вимблдон

Жреб

Што се однесува до нашиот балкански претставник на Вимблдон, Ноле, се навикнавме „коцките да не му се редат“. Скоро секогаш мора преку тешкиот пат до целта. Ниту сега, жребот не беше идеален, но барем еднаш Надал и Федерер ги испрати во иста половина. Прв ривал за Ноле е Германецот Колшрајбер, а искрено тоа е тежок противник за првото коло. Следен ривал би требало да биде Кудла, а во третото коло може да се сретне со Лајовиќ. ¼ финалето најверојатно ќе биде против Циципас, а во1/2 финалето веќе има сериозни тенисери како Зверев, Андерсон, а можеби и Хачанов и Раониќ. Во ½ финалето се сретнуваат Федерер и Надал доколку ги надминат сите препреки, со оглед на тоа што во својата половина ги имаат Чилиќ, Чориќ, Тим и Нишикори.

Фаворити и квоти

Според најдобрата онлајн обложувалница, Bet365, најголеми шанси за титула има Ноле со квота 2.37, а веднаш зад него е Федерер со квота 3.75. Третото место е резервирано за Надал со квота 7. Нешто потценет е Циципас бидејќи коефициентот за него изнесува 19. Потоа следува Зверев со квота 29, а коефициент во вредност од 34 им е доделен на Тим, Раониќ и Чилиќ.

*ИГРАЈ ВО НАЈДОБРАТА ОНЛАЈН ОБЛОЖУВАЛНИЦА*

Регистрирај се на Bet365 и добиј одлични коефициенти

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*