Копа Америка: Уругвај – Јапонија, самураите ги чека нов дебакл

Uruguay vs Japan

Уругвај – Јапонија, натпревар од второто коло на Копа Америка и дуел каде се знае кој ќе ги освои бодовите. Уругвај е огромен фаворит и се освен нивна победа ќе биде огромно изненадување. Јапонија беше декласирана од Чиле, а против Уругвај ќе им биде уште потешко.

Уругвај може до титулата

Во анализата пред стартот на Копа Америка, предложив да типувате на Уругвај кога во прашање е шампиоската титула, а со убедливата победа над Еквадор веќе докажаа дека коефициентот од околу 5.80 е и тоа како вреден за ризикување. Тие имаат противници по мерка во групната фаза и со победа над Јапонија веќе ќе го визираат патот во елиминациските натпревари. Таму ќе ги чека Чиле, но тој натпревар за Уругвај би требало да биде само генерална проба пред продолжението од шампионатот.

Уругвај изгледа одлично

Одбраната изгледаше цврста како и секогаш, двајцата напаѓачи постигнаа голови, а Нико Лодеиро – играч чии достигнувања никогаш не се совпаднаа со неговата способност беше одличен. Оскар Табарез се надева на уште полесна победа против Јапонија, без измени во почетниот тим. Прашањето на подолг рок е дали системот 4-4-2, ќе функционира толку добро и против подобри тимови. Лукас Тореира речиси и да немаше работа, но со посилните ако има потреба тој би требало да ја осигура средината на теренот.

Јапонија обвинета за потценување на Копа Америка

Пред шампионатот сите во Јужна Америка го критикуваа учеството на Катар на Копа Америка. Но катарците докажаа дека заслужија повик за настап, за разлика од Јапонија. Сега топката се сврти и сите критики се упатени кон Јапонија. Тие се обвинети дека не ја испочитувале шансата која им ја прижи Фудбалскиот сојуз на Јужна Америка и сите критичари се во право. Кога ќе се погледне составот на Јапонија, веднаш станува јасно дека оваа селекција допатува во Бразил како на одмор. Во тимот повикани се младински фудбалери, дебитанти, со многу малку интернационалци, а не се повикани ниту најдобрите јапонци. Во Цонмебол веројатно се каат што упатија повик до Јапонија, но веќе е касно за тоа.

Само Кубо е светла точка кај Самураите

Јапонците си имаат свои оправдувања, но јасно е дека потценувањето не може да се измие. Целта е да се изгради тим и да се собере искуство пред Олимпијадата во Токио следното лето.

Селекторот Мориасу веќе долго време токму Олимписките игри ги поставува како прв приоритет. Олимпискиот фудбалски турнир е за играчи на возраст под 23 години (плус неколку фудбалери кои можат да ја надминат таа граница), па затоа не е изненадување што тимот на Јапонија во Бразил е млад во екстремната форма.

Веќе на првиот меч против Чиле, се виде неискуството на Јапонија која загуби со 4:0, а ништо друго не би требало да се очекува и на овој меч.

Единствена светла точка против Чиле беше еден играч: Такефуса Кубо кој е етикетиран како “Јапонскиот Меси”. Тој ја има поминато познатата школа на Барселона, Ла Масија и само што потпиша за Реал Мадрид. Но тој сам не може да направи многу против селекција како Уругвај.

Суарез и Кавани по голови

Луис Суарез и Единсон Кавани изгледаа доста живо против Уругвај. Многумина сметаа дека тие се презаситени и изморени по решките сезони за своите екипи, но се покажа дека играат дури и подобро кога се со репрезентацијата. Суарез се врати брзо и во голем стил по повредата што ја влечеше во последните седмици од сезоната со Барселона. Кавани пак ако се гледа според првиот меч има помалку одбранбени обврски отколку што имаше на СП во Русија, што значи дека е слободен да се фокусира на завршувањето на нападите. И двајцата ќе имаат шанси против Јапонија и во тоа нема никаква дилема, а кога тие имаат шанси има и голови. Од таа гледна точка би било добро да се обложите на било кој од нив дека ќе постигне гол против Јапонија.

Наш предлог:

Полувреме / Крај – Уругвај @ 1.59 во 1хBet

Да паднат Над 2.5 гола @ 1.61 во 1хBet

Едисон Кавани да постигне гол @ 1.61 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*