Копа Америка: Парагвај – Катар, гостите од Азија ги демантираат негодувањата од Јужна Америка

Paraguay vs Qatar

Првиот меч од неделната програма на Копа Америка не е баш “јужноамериканска класика”. Играат Парагвај – Катар, но барем ќе има доза од вредност и на новитет, при што специјалните гости од Катар ќе дебитираат на турнирот. И ако вашата прва мисла беше: “Чекај, тие не се од Јужна Америка “, тогаш … добро, да не се, но би требало да се навикнувате на тоа.

Јужноамериканците го критикуваа учеството на Катар

Имаше безброј критики во Јужна Америка кога беше испратена поканата кон Катар за настап на турнирот. Тоа и беше очекувано. Фудбалската федерација на Јужна Америка за пополнување на бројот на репрезентации за настап на Копа Америка реши од 1993 година да поканува по две репрезентации од други континенти, со што оттогаш на тој турнир играат по 12 селекции.

Така, досега на Копа Америка играле главно репрезентации од Северна Америка, и тоа Костарика, Мексико, Хондурас, Јамајка, Хаити, САД и Панама, но и две од Азија, Јапонија, која годинава ќе игра вторпат (првпат во 1999 г., играше во групната фаза), и Катар, кој ќе дебитира на првенството. Многумина веруваа дека Катар не е вистинскиот избор, пред се поради нивниот слаб квалитет, но и поради фактот што никогаш не играле голема улога дури ни во Азија.

Се претпоставува дека богатата арапска земја фрлила многу пари за лобирање и ова за нив е огромна шанса да се тестираат против најдобрите пред да бидат домаќини на Светското првенство во 2022 година.

Катарците ги демантираа речиси во целост

Реално, Катар има добар фудбалски напредок во последно време. До пред некое време тие важеа за просечна селекција од вториот ешалон во Азија. Но имаа големи финансиски вложувања во инфраструктурата, градеа стадиони и тренинг центри, нешто налик на она што го прави кина. Тоа полека но сигурно почнува да им се исплати и на резултатски план. Тие го докажаа својот квалитет со освојувањето на Азискиот куп во текот на годината за прв пат во нивната историја и н анекој начин ги демантираа обвинувањата кои дојдоа од Јужна Америка. Сепак, на крајот Катар стигна во Бразил како шампион на Азија, а тоа мора да се гледа со респект.

Катар ќе собира искуство пред СП во 2022 година

Фудбалерите на Катар ќе уживаат во шансата да се спротистават со најдобрите, но само ако можат да се приспособат на условите. Селекторот Санчез прави одлична работа со селекцијата, но тој главно е насочен кон дефанзивата, нешто што не се почитува во Јужна Америка. Акрам Афиф е главниот играч на тимот и покрај тоа што има само 22 години. Тој е еден од ретките со искуство во Европа, откако играше во Еупен, но и во Ла Лига во тимот на Гијон. Сепак, не се снајде најдобро и се врати во Ал Сад каде буквално експлодираше и на 22 натпревари постигна неверојатни 26 гола. Освен него, тимот е создаден претежно од фудбалери кои играат во домашниот шампионат без големо меѓународно искуство и тоа е главниот хендикеп во овој момент. Но токму ваквите натпревари, се очекува да го поправат тоа до СП 2022 година.

Парагвај со нов селектор

Како и многу други тимови на Копа Америка, така и Парагвај има нов менаџер. Но тоа не е по нивна вина. Тие брзаа за да го назначат Хуан Карлос Осорио по неговиот импресивен Светски куп со Мексико. Но само неколку месеци подоцна поради семејни проблеми тој ја напушти селекцијата.

Новиот селектор, Едуардо Беризо има возбудлива биографија (тој беше помошник на Марсело Биелса во селекцијата на Чиле и имаше добар момент во Ла Лига со Селта Виго). Сепак се чини дека немаше доволно време да се запознае со своите фудбалери, да создаде селекција по свој вкус и да ги имплементира своите идеи. Тој беше предводник на четири дуели до сега во кои забележа два порази, реми и победа, онаа последната во подготовките над Гватемала со 2:0.

Парагвај не е толку голем фаворит како што наговестува коефициентот

Парагвај сеуште највеќе верува во Оскар Кардозо, поранешниот фудбалер на Бенфика кој сега игра во Либертад. Тој е првата виолина на тимот и со неговата компурентност секогаш е опасност за противниците. Но тие имаат и одлична одбрана предводена од Алонсо од Бока и Гомез од Палмеирас. Ако на овие се додаде средниот ред во кои играа фудбалери од Премиер Лигата и Ла Лига, тогаш можеме да заклучиме дека се работи за солиден тим.

Затоа оправдана е нивната фаворитска улога, но јас не верувам дека се толку големи фаворити како што тоа го најавуваат букмејкерите, Коефициентот за победа на Катар е околу 5.00. Оние похрабрите можат да одиграат и двојна шанса со предност на Катар. Но ќе одиме на една поверојатна варијанта а тоа е ГГ, особено ако се знае дека Катар постигна 17 гола на последните 7 натпревари, а го има и одличниот Афиф.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 2.25 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*