Лига на Шампиони – ГРУПА Е: Баерн Минхен е фаворит, но битката за второто место е неизвесна

Група Е

Во Е групата има јасен фаворит во името на Баерн Минхен. Но ќе следиме една крајно интересна и неизвесна битка за втората позиција и тоа помеѓу Бенфика и Ајакс. Аек е аутсајдер во оваа група.

ГРУПА Е

Баерн Минхен е големиот фаорит во оваа група и се освен освојувањето на првото место во групата би било огромно изненадување. Баерн и не е само фаворит во групата, туку и еден од главните претеденти за освојување на шампионскиот пехар во Лигата на Шампиони. Тешко е да се најде екипа во оваа група што ќе може да им откине некој бод. Ако се случи тоа, веројатно би било во последните две кола кога Баерн ќе го има обезбедено лидерското место.

Баерн Минхен

Бенфика и Ајакс би требало да бијат битка за втората позиција на табелата. Во мала предност е Бенфика во кого повеќе веруваат и букмејкерите. Сепак Ајакс си е Ајакс и од оваа екипа секогаш може да се очекува се. Двете екипи се тука некаде според квалитетот и токму нивните меѓусебни дуели ќе бидат најинтересни во оваа група, па и одлучувачки за втората позиција.

Аек е аутсајдер во оваа група и тешко дека ќе може да го обезбеди барем третото место кое води во Лигата на Европа. Аек сепак може да им откине некој бод на фаворитите, особено кога ќе игра дома во пеколна атмосфера каква што знаат да направат неговите навивачи. Кој нема да слави кај Аек, ќе биде многу подалеку од второто место на табелата.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*