Копа Америка: Аргентина – Колумбија, дуел на две екипи чија цел е трофејот

Argentina vs Columbia

Стартуваше Копа Америка и веќе првиот ден ни носи голем дебри меч, Аргентина – Колумбија. Двете екипи си имаат свои планови и се едни од фаворитите на турнирот и уште од сега може да се види дали плановите се реални или не.

Скалони ќе ги форсира помладите

Единствената добра вест за Аргентина е тоа што работите не можат да станат многу полоши. Тие едвај изборија пласман на СП во Русија, а таму доживеаа срамен наста. Искрено, има некои знаци на напредок годинава ни ништо сериозно. Поранешниот селектор Хорхе Сампаоли целосно ја промаши работата со селекцијата, а неговиот замена, поранешниот бек на Вест Хем, Лионел Скалони  се зафати веднаш со чистење на ветераните како: Хавиер Маскерано, Лукас Биља, Енцо Перес и Гонзало Игуаин. Се разбира прва виолина и понатаму ќе биде Лионел Меси, но веќе има знаци дека доаѓа нова генерација која ќе може да биде повеќе наклонета кон него. Тука пред се мислиме на Џовани Ло Целсо, Хуан Фојт и Лаутаро Мартинес кои се очекува да играат голема улога ова лето.

Проблемот на Аргентина е што тимот не работи во услуга на Меси

Серхио Агуеро и Ди Марија кои се наоѓаат во добра форма се очекува да бидат диригенти и да ги понесат младите, но тие очекувања се само на хартија.

За жал, фудбалот не се игра на хартија, а тоа се чини е вечен проблем за Аргентина бидејќи неколку грижи остануваат. Тие сеуште немаат план како тимот би можел да игра за Меси. Нивниот тековен недостаток на кохезија и неможноста тимот да му служи на Меси соодветно – беше брутално докажано против Венецуела во припремите кога Аргентина загуби со 1:3.

Одбраната изгледа доста слабо, а постои општ недостаток на длабочина најдобро застапена со присуството на парот од Ривер Плата – Матијас Суарез и Милтон Каско. Потоа, тука е и неизвесноста околу Скалони, кој сс уште е само со привремен договор. Дали неговиот авторитет ќе се одржи ако работите одат наопаку?

Колумбија е добро покриена во сите линии

Колумбија се надева дека ќе бидат оние кои ќе го постават тоа прашање околу авторитетот на Скалони во Салвадор. Фактот дека нивниот состав е полн со квалитет, е непобитен, но заминувањето на Хозе Пекерман ги остави да се борат со стабилноста на тимот. Новиот менаџер Карлос Квеироз има многу големо меѓународно искуство, но неговото искуство е далеку од Јужна Америка, па може да му биде потребно време да ги склопи коцките.

Имаше позитивни знаци во победата во припремите над Перу минатата недела со 3:0. Доколку тимот продолжи во ист стил како на тој меч и ја зачува формата, дефинитивно оваа селекција може да стигне далеку. Колумбија има солидна одбрана, докажани напаѓачи и нивните шанси за победа над Аргентина според нас се многу поголеми од она што го најавуваат букмејкерите.

Наш предлог:

Победа на Колумбија или реми @ 1.89 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*