Ла Лига 27-мо коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Овој викенд на програмата го имаме 27-то коло од шпанската Ла Лига кое нема да ни донесе некое големо дерби, но сепак има интересни дуели.

Атлетик Билбао – Еспањол – 1

Првиот натпревар од ова коло се игра во Баскија каде што Билбао го дочекува Еспањол. После очајниот старт на сезоната, Билбао продолжи со доста добри игри и сега се наоѓа на 12-то место и со 10 бода повеќе во однос на екипата која наредната сезона ќе игра во Сегунда, па нема сомнеж дека тие ќе го зачуваат статусот на прволигаш. Еспањол има исто бодови со билбао, но во последно време игра одлично. Тие долг период се без пораз, а во последното коло остварија важна победа на дуелот против Ваљадолид. Овде сепак очекуваме победа за домаќинот, а тоа може да го изиграте во 10Bet со коефициент од 1.83.

Алавес – Еибар – 1

Најпријатното изненадување оваа сезона во Ла Лига е токму екипата на Алавес која игра фантастично оваа сезона. Имено, еипата од Басија моментално е на одличното петто место кое наредната сезона води во ЛЕ, а за оваа екипа тоа е навистина одличен успех. Еибар е извесно дека ги очекува мирен завршеток на првенството, но не треба да се исклучи можноста за пласман во Лига Европа. Како и да е ние типуваме победа за Алавес, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 2.75.

Атлетико Мадрид – Леганес – 3+

Доста интересен дуел не очекува во Мадрид каде што Атлетико Мадрид ќе ги дочека фудбалерите на Леганес. Кога се ќе се собере и одземе ова е одлична сезона за фудбалерите на Атлетико. Тие моментално се на второто место на табелата, но имаат 7 бода помалку од второпласираната Барселона. Сега во гости им доаѓа екипата на Леганес која беше очајна на почетокот на сезоната. И двете екипи често прикажуваат отворени игри, па сметаме дека 3+ е најлогичен тип. Коефициентот во Bet365 за тоа изнесува 2.22.

Барселона – Рајо Валекано – ГГ

Според моменталнта ситуација, Барселона ќе биде повторно шампионот на Шпанија. Во минатото коло направија голема победа на гостувањето во Реал Мадрид каде што славеа со 1-0. Пред тоа истата екипа ја победија во Купот дури 3-0 и на тој начин стигнаа до финалето на Копа дел Реј. Рајо Валекано води голема борба за опстанок. Имено, оваа екипа е на претпоследното место и е главен фаворит за елиминација. Гостите се познати како екипа која не се брани, па очекуваме на овој натпревар да постигнат барем еден гол. Ве советуваме да изиграте ГГ во 1xBet со коефициент од 1.95.

Хетафе – Хуеска – 1

Повеќе нема дилеми за тоа дали Хетафе е пријатно изненадување во Ла Лига. Имено, оваа екипа игра фантастично, а тоа го зборува и 4-та позиција на табелата. Практично тие ќе успеат да стигнат и до ЛШ, а тоа е голем успех за овој тим. Овој пат на испит е Хуеска која во минатото коло ја победи Севиља во доцните 90-ти минути. Овде не се двоумиме многу околу изборот и типуваме 1. Коефициентот за тоа во 10Bet изнесува 1.58.

Селта – Бетис – 3+

Најголемото разочарување оваа сезона е екипата на Селта. Тие се наоѓаат на 17-то место на табелата и имаат само два бода повеќе од екипата која наредната сезона ќе ја напушти Ла Лига. Тоа можеби и не е толку страшно ако Селта не игра очајно во последно време. Бетис цела сезона игра променливо и навистина е тешко да се прогнозираат нивните напревари. Во минатото коло доживеаа пораз на домешен терен, а пред тоа го совладаа Ваљадолид на гости. Овде го избегнуваме конечниот тип и типуваме 3+. Коефициентот за тоа во Bet365 изнесува 2.10.

Жирона – Валенсија – 2

Интересен натпревар не очекува во Каталонија каде што Жирона ја дочекува Валенсија. Жирона игра одлично во последно време, а сето тоа некако започна од гостувањето кај Реал каде што направија пресврт и зедоа три бода. Валенсија победи во ЛЕ, а тоа додатно им ја зголеми самодовербата. Освен тоа тие ќе играат во Копа дел Реј и имаат големи амбиции за Ла Лига. Овде сметаме дека гостите ќе доминираат и ќе победат. Коефициентот во Bet365 за тоа изнесува 2.35.

Леванте – Виљареал – 3+

Леванте игра солидно оваа сезона, меѓутоа се уште имаат грижи околу опстанокот. Тие се на 15-то место и имаат 7 бода повеќе од позицијата која води во Сегунда. Во минатото коло беа поразени од Леганес, додека пред тоа беа поразени и од Реал Мадрид. Жолтата подморница има два бода помалку од екипата која е во безбедната зона и сигурно е дека им е неопходна победа на овој натпревар. И двете екипи се ефикасни, па типуваме 3+. За тоа во 1xBet ќе си добиете коефициент 1.77.

Севиља – Реал Сосиедад – 1

Иако Севиља одлично започна, во последно време не личи на себе. Тие моментално се на шестото место и веројатно ќе се борат до самиот крај за позиција која води во Европа. Во минатоот коло доживеаа тежок пораз од последнопласираната Хуеска, а тоа дополнително им ги измеша плановите. Реал Сосиедад има добра сезона. Тие се на 9-то место, но не е исклучена можноста за пласман во европските купови. Овде предност даваме на домаќинот, а коефициентот за тоа е 1.64 во 10Bet.

Ваљадолид – Реал Мадрид – 3+

Последниот натпревар од 27-то коло на Ла Лига го играат Ваљадолид и Реал Мадрид. Фудбалерите на Ваљадолид имаат доста проблеми во последно време и нема сомнеж дека до крајот на сезона ќе ги очекува голема борба за опстанок. Оваа екипа е на 16-то место на табелата со само три бода повеќе во однос на екипата која наредната сезона ќе игра во Сегунда. Реал Мадрид беше елиминиран од Ајакс и тука го завршија натпреварувањето. Освен тоа тие немаат големи шанси за Ла Лига, па може да очекуваме еден ефикасен и релаксиран натпревар. Наш предлог е 3+, а тоа може да го изиграте во 1xBet со коефициент од 1.48.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*