Дерби на Лондон: Тотенхем – Арсенал, тактичка анализа и предлог тип

Тотенхем - Арсенал

Во дербито на Лондон, Тотенхем е домаќин на Арсенал. До минатата недела Тотенхем беше на некој начин и во битка за титулата, додека Арсенал имаше предизвик само за пласман на местата кои водат во Лигата на шампионите. Одеднаш, откако загуби две средби по ред Тотенхем и сега бега со само четири бода во однос на Арсенал.

Тотенхем сака да избегне трет пораз во низа

Спарс помина низ катастрофална седмица, загуби со 2:1 во Барнли, каде што тактиката на Маурисио Покетино беше погрешна, а менаџерот го изгуби своето трпение. Потоа во текот на неделава Тотенхем беше поразен со 2:0 во уште едно лондонско дерби против Челзи. Покетино користеше систем 3-4-1-2 во Барнли, а потоа се префрли во 4-2-3-1 и во одредени периоди со дијамант во средниот ред на Стемфорд Бриџ. Ниту една од формациите не се покажа како ефикасна.

Покетино, исто така има сериозен проблем со десниот бек, при што ниту Серж Ауриер ниту Трипиер не се во добра форма, а се и премногу спори. Ауриер направи многу наивни грешки, а Трипиер остава премногу простор зад него, непотребно играјќи офанзивно кога е најмалку потребно.

Двете екипи со тројца во одбрана

Покетино се чини дека повторно ќе ја искористи формацијата со тројца во одбрана, што би можела да се совпадне со системот на Арсенал. Сепак, вреди да се напомене дека на минатиот меѓусебен меч во Премиер Лигата, двајцата тренери ги ротираа формациите во текот на мечот, од тројца, во четворица во одбрана и тоа наизменично. Тоа е уште една потврда дека не смее да не изненади ниту една формација, бидејќи и двете екипи поседуваат неверојатна тактичка флексибилност.

Но, против Арсенал, формација со три централни бекови се чини дека ќе биде најдобриот пристап за Покетино. Хуан Фојт беше слаб против Барнли минатиот викенд и затоа Санчез се чини дека е подобар избор да игра покрај Јан Вертонген и Тоби Алдервајрд. На Спарс му се потребни добри игри во одбраната, особено што Хуго Лорис е во лоша форма.

Дерби

Кејн обожава да игра против Арсенал

Трипиер одигра лошо против Челзи во средината на неделата. Затоа сега Ауриер се надева дека ќе биде првиот избор на Покетино на десната бековска позиција. Дени Роуз има загарантирано место на левата страна и покрај тоа што Бен Дејвис се почесто е прва опција на Покетино. Централно во средината Муса Сисоко и Хари Винкс станаа стандардна комбинација. Кристијан Ериксен, најверојатно ќе ја одигра улогата на број 10, но ќе има и задача да го покрива Лукас Тореира. Хари Кејн и Сон сигурно ќе стартуваат во нападот и се очекува да предизвикаат сериозни проблеми во одбраната на Арсенал. Интересно е тоа што Кејн обожава да игра против Арсенал и има осум гола во осумте натпревари во Премиер лигита против Арсенал кога бил стартер.

Дефанивни проблеми за Арсенал

Унаи Емери, како и секогаш има проблеми во одбраната. Хектор Белерин и Роб Холдинг се и понатаму отсутни, додека Лихштајнер, Колашинац, Кошчелни и Мејтланд-Нилс се под знак прашалник за овој меч. Проблемот на десната страна значи дека Емери ќе биде принуден да го постави Карл Џенкинсон на таа позиција. Тој одигра солиден меч во победата од 5:1 над Бурнемут пред неколку дена токму на таа позиција.

Шкодран Мустафи се одмори во средината на неделата и сигурно ќе стартува на овој меч со  Папастопулос. Третиот бек треба да биде Косчелни, но само ако е фит, со Начо Монреал лево. Можеби најголемата загриженост на Емери е Колашинац, кој беше сериозна и дефанзивна и напаѓачка сила на левата позиција во последниве недели. Монреал е алтернатива, но тој не е ниту на блиско ниво со Колашинац.

Многу прашања, а малку одговори за напаѓачките опции на Емери

Емери веројатно ќе го искористи 3-4-3 системот. Гранит Џака и Тореира го претставуваат неговото најдобро партнерство во средината на теренот.

Понатаму, има неколку отворени прашања. Дали ќе му се верува на Месут Озил во однос на неговата подготвеност да настапи на високо ниво на натпревар како овој ? Има ли место за Арон Ремзи во средината ? Дали Алекс Ивоби го искористи најдоброто од од себе досега ? Дали Махтеријан е на потребното ниво на последните два меча ? Дали Емери сака да игра со двајца полушпица ? Еден куп прашања, а многу малку одговори. Јас верувам дека сепак Емери ќе стартува со еден истурен шпиц, Лаказет или Аубамејанг. Веројатно вториот, со што би ги користел Ивоби и Махтаријан како полушпицови кои по потреба би играле и на крилата. Другата опција е да стартува Лаказет, а во позадина да бидат ерменецот со Аубамејанг, но во тој случај Арсенал би изгледал преофанзивно за натпревар како овој.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.53 во 1хBet

Прво полувреме да заврши нерешено @ 1.90 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*