ТИП НА ДЕНОТ: (09.02.2022, 20:45 часот) АБЕРДИН – СЕЛТИК

Селтик

Абердин има тешка задача, но сепак најавува дека ќе се обиде да се врати на победите во среда кога ќе се соочи со Селтик. Домаќинот е во серија од по четири натпревари по ред без победа, но затоа гостите не знаат за пораз во лигата на 19 натпревари во серија.

Абердин пред невозможна мисија

Абердин беше поразен викендот против Ливингстон во мечот кој мораше да го добие. Абердин губеше со 2:0 и покрај убедливата игра на теренот. Го диктираа темпото, ја имаа топката во свој посет, редеа шанси пред противничкиот гол – но примаа голови. Со голот во второто полувреме Кристијан Рамирез се обиде да го врати својот тим во игра, но ниту тоа ниту црвениот картон на Ливингстон не беше доволен барем за реми.

Донс немаат ниту една победа во 2022 година во рамките на шкотската Премиер лига, со по два порази и ремија досега.

Таа форма ги симна во долната половина од табелата, а тоа ги стави под притисок бидејќи евентуалниот пораз може да ги бутне дури до 10-то место.

Од друга страна, победата ќе им даде шанса на Донс да се искачат до петтото место, во зависност од другите резултати, што додава дополнителен елемент на притисок на овој натпревар.

Селтик во неверојатна форма

Селтик сезонава веќе на два пати славеше против Абердин и тоа два пати со идентичен резултат ( 2:1, 1:2 ). Селтик е во силна форма во моментов откако одигра 19 меча во лигата без пораз, односно 15 натпревари по ред без пораз во сите натпреварувања. Тоа им помогна да се издигнат, да ги надминат малите проблеми од почетокот на сезоната и да го запоседнат врвот на табелата.

Има само еден поен помеѓу нив и нивните ривали од „Олд Фирм“ Ренџерс, што врши голем притисок на секој натпревар додека не успеат да ја зголемат бодовната разлика.

Селтик минатата недела славеше победа од 3:0 над Ренџерс со која го презеде првото место, а тие со стил освоија три бода викендот откако славеа победа од 0:4 над Мотервел.

Оваа победа го одбележа третиот натпревар во низа во кој Џо Харт не прима гол, со што Селтик ја демонстрираше својата сила и во одбраната.

ТИП:

АБЕРДИН – СЕЛТИК – 2 @ 1.55 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*