Дизелдорф – Дортмунд: Милионерите уживаат сезонава, а ќе уживаат и на овој меч

Борусија Дортмунд

Вонредно коло се игра во германската Бундес Лига На програмата се натпреварите од 16-то коло кое ќе ни донесе неколку интересни средби. Но ова коло ќе му донесе можност на Дортмунд уште повеќе да се одалечи на лидерската позиција, бидејќи тие играат против слабиот Дизелдорф.

Милионерите уживаат сезонава

Борусија Дортмунд во саботата направи уште еден важен чекор кон титулата во Бундеслигата, кога го победи Вердер со 2:1. Милионерите сеуште се не поразени во лигата, а досега сезонава изгубија само шест поени. Тие играат со висока контрола на теренот и смиреност во сите линии. Но можеби уште поважно е што тие уживаат во предизвикот да освојат што е можно повеќе бодови од Баерн Минхен. Актуелниот шампион е далеку од своето посакувано ниво, а фудбалерите и навивачите на Дортмунд им се ситат во секоја прилика. Тие нема да пропуштат можност да се одалечуваат се повеќе и повеќе на табелата, а натпреварите како овој се идеална шанса за такво нешто.

Нападот функционира беспрекорно

Пако Алкасер и Марко Ројс во саботата ги постигнаа двата гола за Дортмунд, а оваа екипа досега постигна неверојатни 41 гол во 15 лигашки натпревари. Тоа во превод значи дека нападот на Дортмунд сезонава функционира беспрекорно, постигнувајќи во просек по 2.73 голови по натпревар. На последните пет меча во Бундеслигата пак, оваа екипа постигнува по минимум два гола. Кога огромниот талент Кристијан Пулишиќ се бори да добие некоја минута повеќе на теренот јасно е се. Тогаш јасно е дека речиси и да нема фудбалер во Дортмунд кој не игра во добра форма во моментов.

Дизелдорф нема речиси никакви шанси за изненадување

Фортуна Дизелдорф ги зголеми своите надежи за опстанок со победата од 2:0 против Фрајбург во саботата, кога централниот напаѓач Кан Ајхан ги постигна своите први голови сезонава. И покрај оваа победа и неверојатниот против Баерн пред три недели кога мечот заврши 3:3, не можам да пронајдам нешто што би ме навело дека може да се случи изненадување на овој меч.

Нема доволно квалитет во нападот на Фортуна за оваа екипа да им создаде проблеми на Милионерите. Освен тоа, Дизелдорф е слаб и во одбраната и ја има третата најслаба одбрана во лигата со 32 примени голови.

Се освен гостинска победа ќе биде огромно изненадување

Нема дилема, ги поддржувам лидерите на табелата и нивната успешна серија ќе продолжи и после овој меч. Ако се согледа фаворитската улога на гостите, тогаш ќе се види дека коефициентот за нивна победа од 1.50 воопшто не е за потценување. Од друга страна за победа на домаќинот ќе добиете коефициент 6.60, а за реми 4.50 во Coinbet24.

Наш предлог:

Победа на Борусија Дортмунд @ 1.50 во Coinbet24

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*