Шајхтор – Лион: Двете екипи можат во нокаут рундата, но таму има место само за една од нив

Шајхтор - Лион

Веројатно најнеизвесен дуел во среда ќе биде оној во Украина, каде Шајхтор Доњецк ќе го пречека Лион. Двете екипи имаат шанси за пласман во следната рунда, но разликата е во тоа што Шајхтор мора да нападне, а Лион ќе биде задоволен и со реми.

Двете екипи можат во следната рунда, но Лион е поблиску до целта

Шахтјор мора да го совлада Лион во својот последен натпревар во групата Ф за да го прескокне францускиот тим и да му се приклучи на Манчестер Сити во нокаут фазата. Од друга страна Лион повеќе ќе размислува за својот гол, отколку за гостинскиот. Нивната цел ќе биде да ја сочуваат својата мрежа незатресена, иако досега тие го покажуваат спротивното. Тешко е да се замисли Лион како се брани. Оваа екипа игра офанзивен фудбал од секоја гледна точка, а тренерот Генесио сака да игра на гол поеќе од противникот, а не на 0:0.

Сепак сега приказната е сосема друга, а влогот е преголем па затоа ќе биде интересно да се види како ќе изгледа Лион во Украина. Она што важи за Лион и нивната напаѓачка филозофија, важи и за Шајхтор кој поради слабиот квалитет во Украина тие се навикнати да играат офанзивно. Сега на овој меч воопшто не треба да го менуваат својот пристап. Ќе ја играат својата игра и тоа на некој начин е олеснителна околност за нив.

Лион неочекувано свеж отпатува во Украина

Лион би требало да се брани, но Лион се уште може технички да ја освои групата. Тоа би се случило ако тие го совладаат Шахтјор, а Манчестер Сити загуби во Хофенхајм. Во пракса, тие сигурно ќе бидат среќни само со избегнување на поразот и напредување во следната рунда од оваа тешка група. Токму затоа речиси сите го занемаруваат фактот дека Лион може и до лидерското место.

Францускиот клуб нема победа во последните три натпревари. Забележаа две ремија против Манчестер Сити и Лил од по 2:2 и пораз во минатото коло од Рен на домашен терен со 0:2. Сепак, Лион има една голема предност пред овој меч. Нивниот натпревар против Тулуз кој требаше да се одигра изминатиот викенд беше одложен. Затоа фудбалерите на Лион со голема свежина ќе настапат во Украина. Мора да се напомене дека Лион е непоразен во Лигата на шампионите оваа сезона. Но нивната шок победа во Манчестер Сити остана нивна единствена победа.

Шајхтор ќе ја игра својата игра, но и ќе се надева на малку среќа

Шајхтор изминатиот викенд играше против Мариупол со 0:3, а прашањето за победникот го реши за 8 минути кога ги постигна сите голови од 62-ра до 70-та минута. Со тоа си ја продолжија низата од пет натпревари без пораз во која е и победата од 2:3 во Хофенхајм.

Тие водеа во Франција кај Лион со 0:2. Но потоа се спасуваа од пораз и мечот заврши 2:2. Сега се надеваат дека ќе успеат да ја повторат играта од тој меч и дека ќе имаат барем малку повеќе среќа.

Наш предлог:

Реми или победа на Шајхтор @ 1.44 во 1хBet

Двете екипи да постигнат гол @ 1.49 во 1хBet

Жуниор Мораеш да постигне гол @ 2.15 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*