Лига на шампиони 5-то коло (втор дел): Најава, анализа и предлог типови

Денес на програмата ги имаме преостантите натпревари од 5-то коло на Лигата на шампиони. Денес ќе имаме можност да погледнеме два дерби дуели и тоа помеѓу ПСЖ и Ливерпул и Интер и Тонтехм.

Атлетико Мадрид – Монако – 3+ @ 1.65 во Coinbet24

Атлетико Мадрид се на прагот на пласман во ноакут фазата во ЛШ. Оваа екипа досега има собрано девет бода колку што има и Борусија од Дортмунд. Во гости има доаѓа екипата која веројатно е и најголемото разочарување оваа сезона, а тоа е Монако. Атлетико влегуваат во овој натпревар исцрпени, бидејќи во последното коло играа против Барселона. Како и да е очекуваме отворена игра и голови.

Локомотив Москва – Галатасарај – 1 @ 2.45 во 1xBet

Иако шампионот на Русија премногу вложи во летниот преоден рок, резултатите во Европа заостанаа. Моментално оваа екипа е на дното на табелата, бидејќи имаат четири порази. Иако се очекуваше оваа екипа да блесне во ЛШ, тоа за жал не се случи. Сега имаат вистинска прилика да ги поправат сите грешки и да победат против турскиот Галатасарај.

Борусија Дортмунд – Клуб Бриж – 3+ @ 1.47 во Bet365

Милионерите од Дортмунд играат навистина фантастично оваа сезона. Во првенството се наоѓаат на првото место со дури четири бода повеќе од второпласираниот Менгенгладбах, додека и во ЛШ имаат реални шанси за пролаз. Клуб Бриж е на вистинско место за да продолжи во ЛЕ, што секако е главна цел на оваа екипа. Борусија е голем фаворит на овој натпревар, но вам сепак ви предлагаме да се фокусирате на голови кои по се не би требало да изостанат.

Наполи – Црвена Звезда – Г.Г @ 2.50 во Bet365

Фудбалерите на Наполи играат солидно оваа сезона, меѓутоа во минатото коло направија голем кикс во Серија А и ремизираа против Киево. Кога е во прашање ЛШ, исто така играат сјајна и моментално се наоѓаат на делба на второто место со ливерпул, бидејќи и едните и дргуите имаат по шест бода. Црвена Звезда не е воопшто за потценување и во минатото коло го докажаа тоа кога го победија Ливерпул. Како и да е, очекуваме отворена игра и по еден гол на двете страни.

Порто – Шалке X2 @2.00 во 10Bet

Ова е натпревар кој најверојатно ќе го одлучи победникот во оваа група. Порто моментално се наоѓа на првото место со 10 бода, додека Шалке има само два помалку. И двете екипи се без пораз во Лигата на шампиони, па нема сомнеж дека не очекува интересен меч. Во националните првенства Порто е на првото место, додека Шалке игра под очекувањата во Бундеслигата и моментално се наоѓа на 14-то место. Тимот од Гелзенкирхен игра одлично на гостувањата во ЛШ, па веруваме дека нема да биде поразен на овој меч.

ПСЖ – Ливерпул 1 @2.20 во 1xBet

ПСЖ оваа сезона има само една победа во Лигата на шампиони и ова за нив е клучен натпревар. „Светците“ ќе мора да докажат зошто се едни од фаворитите во ова натпреварување и се наоѓаат пред императив победа. Добрата вест е што Нејмар и Мбапе се спремни и сигурно ќе бидат во првопт тим. Проблем на ПСЖ оваа сезона е одбраната, која прими 7 гола на 4 меча. Од друга страна Ливерпил си ја искомплицира работата со поразот во Белград, па нема право на уште еден кикс. Меѓутоа „светците“ немаат избор и мора да одат на победа, па веруваме дека ќе ги освојат трите бода.

ПСВ – Барселона ГГ @1.68 во Coinbet24

Иако ПСВ не разочара со настапите во ЛШ, сепак ова е исклучително тешка група, па моментално е на последното место со само еден освоен бод. Меѓутоа, сигурно ќе дадат се од себе барем да изборат настап во Лига Европа. Од друга страна Барселона е растеретена бидејќи веќе го обезбеди пласманот во нокау фазата, па Валверде може да излезе со комбиниран состав. Ова е дуел на два тима кои играат отворен фудбал, па веруваме дека ќе има голови на двете страни.

Тотенхем – Интер 1 @1.71 во Coinbet24

Тотенхем оваа сезона во Лигата на шамиони игра под сите очекувања и има само една победа и тоа против ПСВ на домашен терен. „Спарси“ теоретски се уште имаат шанси за пласман во следната фаза, но за тоа ќе мораат да го победат Интер. Од друга страна на „нероаѕурите“ им е потребен бод и ќе се обидат да го освојат на „Вембли“. Очекуваме неизвесен натпревар, но веруваме дека сепак на крајот ќе слават домаќините.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*