Ла Лига 12-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

Oвој викенд на програмата го имаме 12-то коло од шпанската Ла Лига во кој нема да има поголеми дерби натпревари. Сепак, најинтересн дуел го издвојуваме мечот помеѓу Севиља и Еспањол.

Леванте – Реал Сосиедад – Г.Г @ 1.68 во Coinbet24

Воведниот натпревар од 12-то коло се игра во Валенсија каде што домаќинот Леванте ја дочекува екипата на Реал Сосиедад. Леванте ремизираше во последното коло со Виљареал, а на тој начин ја прекина серијата од четири врзани победи. Реал Сосиедад исто така ремизираше против Севиља, но интересен е фактот што е најдобра екипа во гости. Леванте е фаворит, но Сосиедад не е за потценување.

Ваљадолид – Еибар – 1 @ 2.15 во 1xBet

Првиот натпревар во саботната програма е помеѓу Ваљадолид и Еибар. Ваљадолид во последните два натпревари го расипа впечатокот, бидејќи пред тоа имаа една одлична серија. Еибар во минатото коло оствари исклучително важна победа над Алавес, а на тој начин побегна од опасната зона. Интересно е што Еибар со победа може да го помине и Ваљадолид на табелата, па поради тоа типуваме победа за домаќинот.

Хетафе – Валенсија – 2 @ 2.80 во Bet365

Еден од поинтересните натпревари ќе се игра во Мадрид, каде што домаќинот Хетафе ја пречекува Валенсија. Домаќините веќе три пати по ред не знаат за пораз и се во одлична форма. Кога е во прашање екипата на Валнеисја, никако не им одиоваа сезона во шпанското првенство. Во минатото коло пред своите навивачи претрпеа пораз од Жирона, иако беа подобри на теренот. Овој пат очекуваме да се оправдаат за сите киксови и да издвојат победа.

Атлеитко Мадрид – Атлетик Билбао – Г.Г @ 2.85 во Coinbet24

Фудбалерите на Атлетико Мадрид го дочекуваат Билбао на домашен терен, тимот кој игра очајно оваа сезона. Четата на Чоло во минатото коло направи кикс и изигра реми против Леганес. Моментално се на четвртото место, но имаат само четири бода помалку од лидерот Барселона. Атлетик Билбао без дилеми е најголемото разочарување оваа година во Ла Лига.Овој тим го зазема 17-то место и има само еден бод повеќе од екипата која наредната сезона ќе се пресели во Сегунда. Во минатото коло тимот од Баскија изгуби на гостување кај Еспањол и на тој начин ја потврди лошата форма. Очекуваме голови на овој натпревар.

Жирона – Леганес – 3+ @ 2.35 во 1xBet

Последниот натпревар во рамките на саботната програма од шпанската Ла Лига е дуелот помеѓу Жирона и Леганес. Жирона игра одлично оваа сезона, а тоа го докажа и во последното коло против Валнесија. Не беа подобри, но важно успеаа да се снајдат и да ги земат бодовите. На Леганес не им оди како што треба, па затоа и се наоѓаат на 17-та позиција. Во минатото коло ремизираа против Атлетико, а тоа им беше доста важен  бод. Нашето предвидување е голови.

Алавес – Хуеска – 1 @ 1.82 во Coinbet24

Неделата ја отвораме со натпреварот помеѓу Алавес и Хуеска. Алавес во минатото коло ја прекина одлична серија од три победи по ред. Имено, тие изгубија од Еибар, а искрено беа подобри на теренот. Хуеска  е најсериозниот кандидат за Сегунда. Тие се на последното место со само шест освоени бода. Предноста на овој натпревар ја даваме на Алавес, а обложувалниците ја ценат со одличен коефициент.

Барселона – Бетис – 4+ @ 1.90 во Bet365

После неверојатниот пресврт во минатото коло, фудбалерите на Барселона на Ноу Камп го дочекуваат Бетис. Моемнтално избраниците на Валверде го држат лидерското место и бегаат за три бода повеќе од градскиот ривал Еспањол. Бетис влезе во очајна серија, а доказ за тоа ни е временскиот период од четири натпревари без победа.  Тешко дека на овој натпревар ќе ја прекинат лошата серија, бидејќи Барселона е огромен фаворит. Нашето предвидување е најмалку 4 гола.

Рајо Валекано – Виљареал – 2 @ 2.25 во 1xBet

После несреќниот пораз од Барселона, фудбалерите на Рајо Валекано ја пречекуваат екипата на Виљареал. Домаќините се наоѓаат на претпоследното место на табелата со само шест освоени бода. Во минатото коло беа на прагот на сензационална победа, но сепак ја прокоцкаа победата на сам онеколку минути пред крајот. Виљареал дефинитвно е најголемо разочарување оваа сезонаа, бидејќи после 11 изиграи натпревари ја зазема 16-та позиција на табелата. Време е Виљареал да блесне и да победи.

Севиља – Еспањол – 1 @ 1.64 во Coinbet24

Дерби натпвераот на ова коло ќе се игра во Андалузија каде што ќе се сретнат екипите на Севиља и Еспањол. Ова ќе биде вистински празник за љубителите на шшанскиот фудбал, бидејќи се сретнуваат екипите кои играат фантастично оваа сезона. Севиља е на третата позиција, бидејќи ремизира против Реал Сосиедад во послендото коло. Мора да признаеме дека од Еспањол никој не очекуваше вакви резултати, но ете и тоа се случи. Тие се во сјајна форма и немаат пораз на последните шест натпревари. Сепак овде нашиот предлог го даваме за победа на домаќините.

Селта Виго – Реал Мадрид – 4+ @ 1.95 во Bet365

Последниот натпревар од 12-то коло на шпанската Ла Лига се игра во Виго каде што Селта го дочекува европскиот шампион Реал Мадрид. Селта играат променливо оваа сезона и се наоѓаат на средината на табелата. Во минатото коло ремизираа против Бетис, а тоа беше еден спектакуларен натпревар. Реал Мадрид полека, но сигурно излегува од кризата. Промената на тренерот предизивка позитивен шок меѓу фудбалерите и тие врзаа две победи без примен гол. Прво во првенството го совладаа Ваљадолид, а потоа беа убедливи и во Лигата на шампиони. Овој пат очекуваме отворен натпревар и најмалку 4 гола.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*