Ла Лига 9-то коло: Најава, анализа и предлог типови

Ла лига

После репрезентативната пауза, овој викенд продолжува Ла Лига. Ова коло ни носи два исклучително интересни дуели, а дерби на колото го издвојуваме мечот помеѓу Барселона и Севиља.

Селта – Алавес – Г.Г @ 1.80 во 1xBet

Воведниот натпревар од 9-то коло на шпанската Ла Лига се игра во Виго каде што домаќините Селта го дочекуваат тимот на Алавес. После одличниот старт, фудбалерите на Селта веќе пет кола не знаат за победа, но она што е посебно интересно е дека оваа екипа на секој од тие пет натпревари постигнува макар по еден гол. Што се однесува до екипата на Алавес, тие прикажуваат фантастични игри оваа сезона, а тоа го докажува и шестата позиција на табелата која води во Лига Европа.

Реал Мадрид – Леванте – 4+ @ 1.75 во Bet365

Фудбалерите на Реал Мадрид се наоѓаат во очајна форма и моментално го заземаат четвртото место на табелата. Во минатото коло оваа екипа изгуби од Алавес со гол во судиското продолжение, а тоа е нешто што никако не смееше да се случи. Откако Зидан ја напушти тренерската клупа, тимот од Мадрид не личи на себе. Што се однесува до фудбалерите на Леванте, тие се наоѓаат на средината на табелата и се во одлична форма. Тимот од Мадрид во овој натпревар мора да го видеме во вистинско светло.

Валенсија – Леганес – 1 @ 1.50 во Coinbet24

Иако ретко губи, тимот од Валенсија не е тоа што очекувавме, со оглед на тоа дека потрошија многу пари во летниот прелазен рок.  Точно е дека оваа екипа има само еден пораз оваа сезона, но забележаа дури шест реми во првите осум кола.  Леганес во минатото коло оствари исклучително важна победа над Рајо Валекано кој е дирекетен конкурент за опстанок, но и покрај таа победа, оваа екипа се уште е на позиција која води во понизок ранг.

Виљареал – Атлетико Мадрид – 2 @ 2.20 во Coinbet24

На прв поглед, ова е една од двата најинтересни натпревари во ова коло. Екипата на Виљареал не прикажува добра игра оваа сезона, па затоа е на 16-та позиција на табелата. Освен тоа, тие врзаа два порази и сега костените од огнот треба да ги вадат против екипата на Чоло Симеоне што е исклучително тешка мисија. Атлетико Мадрид играат се подобро и подобро, иако на стартот не личеа на себе. Очекуваме на овој натпревар  Мадриѓаните да ги земат победничките три бода.

Барселона – Севиља – Г.Г @ 1.49 во 1xBet

Дефинитивно ова е дерби на колото. Барселона е во очајна форма и четири кола не знаат за победа. Вистина е дека оваа екипа игра добро, но фудбалерите на Барселона имаат доста проблеми во реализацијата. За разлика од претходните сезони, оваа екипа тешко постигнува голови. Севиља во овој моемнт го игра најубавиот фудбал во Шпанија. Врза четири победи, меѓу кој и убедливата против Реал Мадрид. Блага предност даваме на Каталонците, но сепак очекуваме по еден гол на двете страни.

Рајо Валекано – Хетафе – 1 @ 2.85 во Bet365

Eкипата на Рајо Влаекано заедно со Хуеска се најсериозните кандидати за следната сезона да заиграат во Сегунда. Моментално оваа екипа се наоѓа на претпоследното место со само пет освоени бодови. Сепак, треба да се додаде и тоа дека оваа екипа има еден меч помалку, односно натпреварот со Билбао беше одложен поради проблеми со стадионот.  Хетафе играат карактеристично, бидејќи во минаттата сезона се навикнавме да ги гледаме во средината, а сега се поблиску до дното отколку до врвот. Типуваме победа за домаќинот.

Eибар – Атлетик Билбао – 2 @ 2.69 во Bet365

Домашната екипа е одлична оваа сезона и моментално се наоѓа на 11-то место, а тоа и не е така лошо со оглед на тоа со кој екипи е во друштво. Во минатото коло имаат тешко гостување и беа подобри од Жирона. Фудбалерите на Атлетик се најголемото разочарување оваа сезона. Моментално тимот од Баскија е на 17-то место и само подобрата гол разлика ги доведува до подобра позиција од Рајо Валекано. Ви предлагаме чиста двојка, бидејќи време е Билбао да победи.

Хуеска – Еспањол – 2 @ 2.10 во Coinbet24

Новајлиите во Ла Лига се наоѓаат на последното место на табелата. Хуеска досега има освоено само пет бода, а три од тие пет ги освои во првото коло. Еспањол е најрпијатното изненадување оваа сезона во Шпанија и моментално се наоѓаат на одличното петто место. Гостите се големи фаворити и би требало да победат без поголеми проблеми.

Бетис – Ваљадолид – 1 @ 1.72 во 1xBet

Ова ќе биде дуел на две екипи играат одлично оваа сезона. Домаќините се само со два бода помалку од позицијата која води во Европа, а всушност таа позиција им е скриена амбиција. Ваљадолид го држат седмото место со ист број бодови како и домаќинот. Тоа што е посебно добро е дека оваа екипа врза три победи во првенството. Предноста на овој меч ја даваме на домаќините, бидејќи Бетис ретко губи на домашен терен.

Реал Сосиедад – Жирона – 3+ @ 1.91 во Bet365

Последниот натпревар од 9-то коло ќе биде помеѓу Реал Сосиедад и Жирона. Домашната екипа игра по системот топло ладно, односно губат кога никој не очекува, но и победуваат кога никој не верува во нив. Жирона беше вистински хит минатата сезона, а со исто темпо продолжија и сега. Сигурно е дека и една и другата екипа ќе сакаат победа, па затоа ви предлагаме тип на голови.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*