Светско првенство Група Г – Еден натпревар ќе го одлучи текот на Мундијалот

светско првенство

Групата Г една од поинетресните групи на Мундијалот и нејзиниот расплет може да го одреди понатамошниот тек на Светското првенство. Инаку на прв поглед не би требало да има изненадувања бидејќи има два изразити фаворити – Англија и Белгија.

Младата Англија спремна да ја победи традицијата

Англиската репрезентација е една од најмладите и најталентираните на Мундијалот, но тоа колку што е предност може да биде и хендикеп за „Гордиот Албион“. Искуството е еден од клучните фактори на Мундијалот, а младиот тим на Англија ќе се обиде со младост и ентузијазам да го „преброди“ тој хендикеп.

Со право Англичаните полагаат голема надеж во овој тим, иако по традиција „Гордиот Албион“ нема значајни успеси на големите натпреварувања. Овој тим не би требало да има потешкотии да се пласира во следната фаза, а секако најзначаен натпревар ќе биде дуелот со Белгија кој треба да го одреди победникот во Групата Г.

Белгија има „златна генерација“, но…

Белгија ја има најдобрата генерација во поновата фудбалска историја, па многумина ја сврстуваат меѓу фаворитите на Светското првенство. Сепак и нив им недостига искуство од игрње на големи натпреварувања, а тоа може да биде голем хендикеп.

Натпреварот против Англија не само што ќе го одлучи расплетот во Групата, туку може да го одреди понатамошниот тек на Мундијалот. Имено, победникот од оваа група хипотетички вкрстува со Бразил или Франција во четвртфиналето, а второпласираниот оди во другиот костур, па поради тоа може двете репрезентации да калкулираат во меѓусебниот дуел.

Тунис и Панама без големи шанси

Тунис како и останатите африкански репрезентации има респектабилен тим, но во оваа група нема големи шанси за пласман во следната фаза. Меѓутоа, гледајќи ги резултатите на фаворитите во првите четири дена од Мундујалот, може и овде да се случи изненадување, а доколку се случи тоа најверојатно ќе биде токму Тунис. Дебитантот Панама нема сили да направи изненадување и за нив учеството на Мундијалот е голема победа.

Предлог

Нашиот предлог е Белгија победник во Групата Г, а коефициентот изнесува 1.83 во обложувалницата 10Bet.

Обложувалницата Coinbet24 има одлична специјална понуда за Мундијалот. Можете да се обложувате „без ризик“ и да ви биде вратен влогот доколку не погодите. Притоа, секој ден има „екстра тикет“ со 20% повисоки коефициенти…уверете се ТУКА!

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*