НАЈАВА МУНДИЈАЛ: Хрватска – „Коцкестите“ со право имаат големи амбиции во Русија

Од 14-ти јуни до 15-ти јули фудбалот ќе биде главна тема во целиот свет, а се останато ќе биде споредно. Мундијалот се враќа на Стариот континет и ќе се одржи во Русија, поточно на 12 стадиони во 11 градови.

Натпреварите во групната фаза на Мундијалот 2018 ќе се играат од 14:00, 16:00, 17:00 и 20:00 часот по македонско време, а ќе има и еден кој ќе започнува од 12:00 часот.

Како што знаете нашата редакција секој ден ви претставува „лична карта“ на по една репрезентација. Денес започнуваме со групата Д, па ќе ви ја претставиме репрезентацијата на Хрватска.

ХРВАТСКА

Хрватска на Мундијалот во Русија ќе игра во Групата Д заедно со Аргентина, Исланд и Нигерија. Иако ова важи за „група на смртта“, сепак реално има големи шанси да се пласира во нокаут фазата. Според букмејкерите „коцкестите“ се во Топ 10 фаворити со коефициент 29.00.

Хрватската репрезентација е редовен учесник на Светските првенства после осамостојувањето. Ова за нив ќе биде 5-то учество, а најдобриот пласман го имаа на Мундијалот во Франција во 1998 година.
Овој пат билетот за Русија не го обезбедија директно преку квалификациите, бидејќи завршија на второто место и мораа да ираат бараж каде ја елиминираа Грција.

Во првиот меч Хрватска ќе се ретне со Нигерија, на 16-ти јани во Калининград. На 21-ви јуни го игра големото дерби со Аргентина, а во последниот меч ќе ги одмери силите со Исланд на 26-ти јуни.

Хрватска на Светското првенство ќе игра во своите традиционални „коцкести“ дресови. Првата гарнитура е црвено-бела, додека резервниот дрес е темно син.

Златко Далиќ, селекторот на хрватската фудбалска репрезентација го соопшти списокот каде се најдоа 24 фудбалери, што значи дека ќе отпадне само уште еден фудбалер, а во истиот нема некое поголемо изненадување. Предводници на „коцкесите“ ќе бидат Мордиќ, Ракитиќ, Ковачиќ, Перишиќ, Манџукиќ, а Далиќ конечниот список ќе мора да го достави најдоцна до 4 јуни.

Обложувалницата Coinbet24 веќе ги има сите коефициенти за натпреваруте од групната фаза. Коефициентот Хрватска да биде победник во Групата Д изнесува 3.40

Хрватска е фаворит на првиот натпревар против Нигерија, па така коефициентот за победа во Coinbet24 изнесува 1.89 за реми 3.35 додека за победа на Африканците коефициентот е 4.45

„Коцкестите“ се аутсајдери против Аргентина. Коефициентот во Coinbet24 за победа изнесува 4.65 за реми 3.40, додека за победа на „гаучосите“ коефициентот е 1.84

Во последниот меч Хрватска е фаворит против Исланд. Коефициентот во Coinbet24 за победа изнесува 1.92 за реми 3.30, додека за победа на Исланд коефициентот е 4.35

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*