Светското првенство 2018: Кој прв натпревар од првата фаза најмногу ќе влијае на првенството !?

Светско Првенство

Старото клише за важноста да се започне со добра игра на почетокот на Светското првенство, е можеби најголемата предност во современиот фудбал. Повеќето од најдобрите играчи во Европа поминуваат низ исцрпувачка домашна сезона и затоа сега многу нешта во фудбалот се сведени кон психолошки ефект.

Неодамнешните преседани јасно укажуваат на оваа насока. На три од последните Светски првенства, шампионите се среќаваат со пробеми во почетните натпревари. Со Франција победена од Сенегал во 2002 година, Италија совладана од Парагвај во 2010 година и Шпанија декласирана од Холандија во Бразил во 2014 година. Ниту една од овие репрезентации не се истакна со својата игра надвор од нивните групи. Значи, првите дуели се навистина голема работа.

Роналдо е во одлична форма

Изборот на првичните натпревари во Русија не носи многу дерби натпреевари. Средбата помеѓу Португалија и Шпанија, која ќе се одигра на вториот ден на турнирот, 15-ти јуни, во Сочи е еден од дерби дуелите. Победниците од 2010 година се големи фаворити со 1.88 во Coinbet24. За Португалија пак коефициентот е дури 4.30. Тимот на Јулен Лопетеги заслужува секаква почит и јасно е дека се смета за фаворит на овој натпревар. Особено со играта на црвената фурија која еволуирајше под раководството на поранешниот тренер на Порто.

ШпанијаНо, и покрај завидната артилерија на Шпанија, прашање е дали селекцијата е прецената на овој дерби меч.

И покрај неодамнешните негови повреди, Кристијано Роналдо ќе пристигне во Русија во многу подобра форма од последните два турнири. Токму формата на Роналдо е најголема причина што ние веруваме дека оваа селекција може да изненади на првиот меч со Шпанија.

Интересно е тоа што коефициентот за нерешено е 3.45 во Coinbet24, а токму тој тип на нас ни е најпривлечен.

Аргентина мора да победи на стартот, но Исланд има дебитантски мотив

ИсландМногумина кои ќе го гледаат натпреварот на Аргентина со Исланд следниот ден (16-ти јуни), ќе навиваат за Исланд. Оваа репрезентација прв пат е на едно Светско Првененство, а тогаш сите селекции се најопасни. Јасно како ден е дека Аргентина е фаворит. Коефицциентот во Coinbet24 за нивна победа е 1.36, додека за Исланд е 11.2. За реми коефициентот е 4.40.

Проблемот на Аргентина е тоа што Хорхе Сампаоли, славниот интензивен тренер има малку време да работи со своите играчи. Со оглед на тешкотијата што ги чека со останатите селекции од групата, со Хрватска и Нигерија кои се следни, Аргентина очајно ќе се обидува да добие максимални бодови на отварањето. Сепак ако се знае дека Аргентина загуби на својот прв меч во 1990 година од Камерун, а потоа успеа да стигне до финалето, евентуален кикс не смее да ги рафзочара.

Можни дефанзивни проблеми за Германија

НоерРазбирливо, Германија се претпоставува дека ќе биде победник на првиот натпревар против Мексико на 17-ти јуни, со коефициент 1.47 во Coinbet24. За Мексико коефициентот е 7.40 а за нерешен резултат е 4.20. Тимот на Јоаким Лев се очекува да се прошета во групата, но постоечките проблеми со Мануел Нојер и еден од нивните дефанзивни играчи, Џером Боатенг кој што се враќа по пауза поради повредата, можат да создадат проблеми.

Дефанзивата на Германија е важна во формацијата и поставеноста на Лев, а особено ќе биде важна на првиот меч со оглед на силните страни на Мексико. Тие се опасни со напаѓачот на ПСВ, Лозано и со Херера зад него. Токму Херера ја одигра својата најдобра сезона во Европа за Порто и е во одлична форма. Тимот на Хуан Карлос Осорио можеби не е во своите најдобри денови, но може да биде тешка задача за Германија.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*