Дерби во ЛШ: Борусија Дортмунд – Тотенхем, најава, анализа и предлог тип

Борусија Дортмунд - Тотенхем

Дербито на денот во вторник е мечот Борусија Дортмунд – Тотенхем, дуел на најголемото разочарување и изненадувањето во Лигата на Шампиони. Англичаните веќе обезбедија пласман во следната рунда. Германците пак, стравуваат и за третото место кое води во Лигата на Европа. Според сите показатели би требало да гледаме интересен меч, но ние очекуваме и голема ефикасност.

Бош под голем притисок од навивачите

Притисокот врз тренерот на Борусија Дортмунд, Питер Бош, е се поголем. Особено по катастрофалниот пораз во Бундеслигата во петокот од Штудгард. Тој пораз од 2:1 ги извади на виделина големите проблеми во одбраната на тимот. Марк Батра одигра очајно, а голманот Бурки прими два гола од два обиди кон неговиот гол. Целата одбрана бршр катастрофална па дури и му дозволи на 19 годишниот тинејџер Јосип Брекало да го постигне својот прв гол во Бундеслигата. Статистиката на последните 5 меча во Бундеслигата кажува се. Дортмунд на тие дуели доживеа 4 порази и едно реми па 5-то место на табелата е реално. Тие победија само еднаш во последните осум натпревари во сите натпреварувања и тоа над второлигашот Магдебург во Купот. Освен тоа веќе ја загубија битката за титулата бидејќи Баерн Минхен бега 9 поени.

Тактиката со Ајакс, не може да помине со Дортмунд

Високо поставениот одбранбен ред на Бош предизвика неодлучност и паника во последните натпревари. Бош играше на сличен начин и со Ајакс, но во Холандија квалитетот на екипите е многу помал, па чудно е што се реши на ист начин да игра и со Дортмунд. Тоа е најголемата причина што Дортмунд прими дури 20 гола на последните 10 натпревари во сите натпреварувања. Сепак Бош инсистира на тоа дека неговата стратегија и тактичка поставеност не е виновна. Според него виновни се индивидуалните грешки во одбраната. Всушност, тоа е комбинација на фактори. Фудбалерите грешат поради лошата поставеност и честите промени сред сезона. Прашањето на германската јавност е следно: Дортмунд прими толку голови од просечни германски тимови, како ли ќе биде овој пат против силниот Тотенхем ?

Борусија Дортмунд

Аубамејанг се враќа во првиот тим

Напаѓач Пјер-Емерик Аубамејанг се враќа во тимот откако против Штудгард  не играше поради суспензија. Тој беше суспендиран од Бош поради доцнењето за тренинг и поради учество во неовластено снимање на тренинг на екипата. Тоа е уште една потврда дека во Дортмунд владее негативна атмосфера. Американскиот најголем талент Кристијан Пулишиќ најверојатно ќе го пропушти овој меч поради повреда. Грчкиот бек Сократис ќе настапи но под дејство на инекции поради повреда на реброто. Бош уште поодамна не смета на повредените Дурм, Ројс, Роде и Пишчек.

Шанса за Тотенхем да го преболи поразот од Арсенал

Надежта на Тотенхем за кандидатура за титулата во Премиер Лигата пропадна во саботата, по поразот од 2:0 против Арсенал. Спарс сега имаат негатива од 11 поени во однос на лидерот Манчестер Сити. Сепак, менаџерот Покетино има големи кредити и ги нема проблемите на Бош. Тој сезонава се вади на извонредните партии на Тотенхем во Лигата на шампионите. Тие веќе го резервираа своето место во следната рунда, зедоа четири поени од Реал Мадрид, славеа над Дортмунд и Апоел. Се на се освоија 10 бода за сигурен пласман понатаму.

Ќе ротира ли Покетино со составот ?

Дуелот Борусија Дортмунд – Тотенхем доаѓа во незгоден момент за двата тима и Покетино размислува премногу околу својот состав. Сега се поставува прашањето дали Покетино ќе ротира со својот состав во последните два меча од групната фаза, со што би ги освежил фудбалерите за тешкиот период во Премиер Лигата. Со Апоел во последното коло, Тотенхем сигурно ќе игра со вториот тим. Сепак најавите се дека овој пат во Германија Деле Али и Хари Кејн ќе го започнат натпреварот. Токму и тоа е причината што е тешко од оваа гледна точка да се типува на овој натпревар и многу ќе зависи конечниот исход од одлуката на Покетино.

Коефициентот за победа на Дортмунд е премал

За победа на Борусија Дортмунд коефициентот е само 2.30 што е чудно и несватливо ако се види нивната одбранбена форма и нивната падната самодоверба. Тие одиграа одлично на првиот меѓусебен меч на Вембли, но грешките на голманот Бурки и бранителите го чинеа тимот пораз од 3:1. Сега на овој дуел Борусија Дортмунд – Тотенхем тешко дека ќе биде поинаку. Од тогаш работите за тимот тргнаа на полошо, па овој коефициент не е вреден за да се преземе ризик и да се типува на победа на домаќините.

Тотенхем

Треба да очекуваме ефикасен меч

Борусија Дортмунд мора да победи доколку сака барем да обезбеди пласман во Лигата на Европа како третопласирана екипа. Тие одиграа два пати нерешено со Апоел, а кипраните во последното коло гостуваат кај Тотенхем кој тогаш ќе ги одмара најдобрите играчи. Тоа е и големиот проблем на Дортмунд и токму затоа сега ќе мора да освојат барем еден бод. Со оглед на нивните проблеми во одбраната и во транзицијата, би бил многу изненаден доколку не видиме многу голови на овој меч. На дуелот Борусија Дортмунд – Тотенхем се враќа Аубамејанг во составот, па без разлика на се Дортмунд треба да предизвика проблеми кај Тотенхем, па затоа може да се одигра и Над 3.5 гола со одличен коефициент од 2.60.

Аубамејанг или Кејн ?

Хари Кејн веќе постигна пет гола во Лигата на шампионите оваа сезона, а по неефикасната партија кај Арсенал тој сигурно ќе сака да реализира во Германија. Коефициентот дека Кејн ќе постигне гол на овој меч е 2.08 и е вреден за ризикување. Сепак условот е да се види дали Кејн ќе започне од првата минута или Покетино игра психолошки со најавите дека Тотенхем ќе игра со најдобрите. Од друга страна, коефициентот за Аубамејанг дека ќе постигне гол е 1.86. Но и тука треба да се биде претпазлив бидејќи фудбалерот од Габон не постигна ниту еден гол на последните пет натпревари.

Наш предлог:

Реми или победа на Тотенхем @  1.70 во 10Bet

Да паднат над 2.5 гола @ 1.63 во Pinnacle

Хари Кејн да постигне гол @ 2.08 во Bet365

1 Trackback / Pingback

  1. Лига на Шампиони: најава и анализа за натпреварите во вторник - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*