Стартува француската Лига 1 – најава, предвидувања и предлози за обложување

Monaco's French forward Kylian Mbappe Lottin (L) is congratulated by teammates after scoring a goal during the French Ligue 1 football match between AS Monaco and Metz (FCM) at the Louis II Stadium in Monaco on February 11, 2017. / AFP / Yann COATSALIOU (Photo credit should read YANN COATSALIOU/AFP/Getty Images)

 

ПСЖ го презема тронот од ослабениот Монако

Минатогодишните освојувачи на титулата во Лига 1, Монако беа едно од најпријатните изненадувања во Европа, но шансите за одбрана на трофејот оваа сезона се мали.

Новата сезона на Лига 1 започнува овој викенд, а светските букмејкери го рангираа Монако на второто место според шансите за освојување на титулата, но далеку зад ПСЖ. Ако сакате да се обложите на тоа дека Монако ќе ја одбрани титулата, ќе добиете коефициент 6,00 во бет365. Малите шанси во однос на ПСЖ, кој е главен фаворит оваа сезона се јасни, особено кога ќе ја разгледате трансферната активност на Монако во текот на изминатите два месеци.

Три члена на идеалната постава на Леонардо Жардим – Бенџамин Менди, Тимуј Бакајоко и Бернардо Силва заминаа во посилни екипи, додека тројца други – Фабињо, Томас Лемар и 160 милиони вредниот Килиан Мбапе, веројатно ќе го следат нивниот чекор.

За да го надополнат нивното отсуство, Монако купи играчи со голем потенцијал но за во иднина а не играчи кој веднаш ќе можат да ги заменат оние кои си заминаа. Ова долгорочно планирање на играчкиот кадар се покажа како успешенo во последниве години, но претставува значителен удар на нивните надежи за одбрана на титулата.

ПСЖ фаворит, Монако можеби втор, но Марсеј има екипа за во Топ 3

Со оглед на ситуацијата околу Монако, не е изненадување што ПСЖ се апсолутни фаворити за титулата со доста мал коефициент, од само 1.25 во бет365. Екипата на Унаи Емери и лани беше многу силна, но сега е уште посилна од минатата сезона, благодарение на ангажманот на Дани Алвес кој дојде од Јувентус, а доколку Нејмар го комплетира толку озборуваниот и очекуваниот трансфер од Барселона, титулата ќе им биде веќе загарантирана. Очигледно претстојното пристигнување на бразилската ѕвезда значи дека сегашниот коефициент на ПСЖ за освојување на титулата од 1,25 може да биде уште помал.

Интересно е тоа што добрите познавачи на фудбалот, како и светските букмејкери во топ 3 екипи оваа сезона го ставаат Марсеј. Доколку се обложите на тоа дека оваа екипа ќе заврши на едно од првите три места, добивате коефициент 2.20 во бет365. Тие завршија петти минатата сезона, но беа четврти ако се земат во предвид резултатите откако одличниот Руди Гарсија стана менаџер. Тие сезонава изгледаат доста посилни благодарение на ангажманот на бекот Адил Рами кој дојде од Севиља, бразилскиот репрезентативец од средниот ред Луиз Густаво кој пристигна од Волфсбург и поранешниот напаѓач на Монако, Валери Жермен. Според тоа а и според коефициентот 2.20 вреди да се вложи на тоа дека Марсеј ќе биде во топ 3 на крајот од сезоната во Лига 1.

Ослабените Лион и Ница им ги препуштаат првите три места на останатите

Доколку се обложите на Лион дека ќе заврши во топ 3 на крајот на сезоната, ќе добиете коефициент 2.50, додека за Ница коефициентот е уште поголем 4.10 во бет365. Лион кој минатата сезона заврши на 4-то место ги продадоа едни од носителите на играта Корентин Толисо и Александар Лаказет, додека Ница која беше трета минатата сезона го изгубија десниот бек Рикардо Переира, бекот Пол Бајсе, плејмејкерот Белханда и до крајот на преодниот рок ќе се борат да ги спречат другите да заминат во посилни екипи.

Проблемите на Лион и Ница ја отвораат вратата за Лил да се замеша во битката за местата кој водат во Лигата на Шампиони следната сезона. Лил може да се пофали дека во овој преоден рок го направија најголемото трошење во својата историја (55 милиони фунти), а јасно е дека ќе бидат многу подобри под водството на новиот менаџер, неверојатниот Марсело Биелса. Друг тим кој вреди да се спомене е Рен. И покрај тоа што им недостига врвен голгетер, нивното трошење од 21 милион фунти за младите, Исмаила Сар (15 милиони фунти од Мец) и Фаитут Мауаса (6 милиони фунти од Нанси) дефинитивно е решавање на проблемите од минатата сезона.

Раниери го презема Нант и ќе се бори за опстанок во лигата

Во долниот дел на табелата има шест екипи – Каен, Дижон и Мец, плус новопромовираното трио Амиенс, Стразбур и Троја – чија единствена цел ќе биде избегнување на долниот дел на табелата и борба за опстанок. Споредувајќи ги нивните екипи, тешко е да се избере кој ќе испадне од лигата, но би било добро да го фокусирате Вашето внимание на Нант. Нант завршија на 7-то место минатата сезона, но тоа се должеше на одличниот стратег, Серџио Консисао кој си замина и ја превзеде екипата на Порто. Сепак, челниците на оваа екипа најдоа добро решение во името на Клаудио Раниери кој ќе се обиде да ги инспирира своите играчи на ист начин како што тоа го правеше со Лестер. Сепак, ограничената трансфер активност на клубот сугерира на тоа дека ова ќе биде тешка сезона за тимот од Канарските острови.

Кој ќе биде најдобар стрелец во Лига 1 ?

Кога во прашање се поединците повторно предничат фудбалерите на ПСЖ. Имено доколку се обложувате на тоа кој ќе биде најдобар стрелец оваа сезона во Лига 1, фаворит е Едисон Кавани од ПСЖ со коефициент 1.57 во бет365. Колку голем фаворит е Кавани доволно укажува разликата во коефициентот со вториот фаворит за најдобар стрелец Радамел Фалкао од Монако, за кого ќе добиете коефициент 6.00 во бет365. Трет фаворит е Мбапе ( под услов тој да остане во Монако ) со коефициент 8.00 во бет365. Останатите напаѓачи се далеку во однос на првите тројца, па така доколку се обложите на Балотели од Ница ќе добиете коефициент 15.00 во бет365, додека за Флориан Таувин од Марсеј и Мемфис Депај од Лион коефициентот е 26.00 во бет365. Сепак во овој список не се наоѓа името на новиот “светец” Нејмар, чиј рекорден транфер од 222 милиони евра конечно се реализираше. Така, иако во моментов сеуште букмејкерите не го имаат ставено на оваа листа, секако дека тој ќе избие на врвот, како напаѓач со најголеми шанси да биде најдобар стрелец во Лига 1 оваа сезона.

 

Наш предлог:

Марсеј се пласира во Топ 3 @ 2.20 во бет365

2 Trackbacks / Pingbacks

  1. Лил - Марсеј: Биелса против своите - Kladenje.mk
  2. Дерби на денот: Монако - ПСЖ, ќе продолжи ли демонстрацијата на сила на ПСЖ и во Кнежеството !? - Kladenje.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*