Лигата на Шампиони плеј-оф: најава, анализа и предлог типови

18.00   Карабах – ФК Копенхаген

Карабах ја започна сезоната во домашниот шампионат изминатиот викенд со победата од 3:1 над Нефчи, што беше совршен начин да се започне одбраната на нивната титула во Премиер лигата. Сепак, тоа не беше нивниот прв натпревар во сезоната, бидејќи домаќините веќе одиграа четири меча во квалификациите на Лигата на шампионите, поминувајќи ги Самтредија од Грузија и Шериф Тирасол од Молдавија. Уште една победа во следните 180 минути и ќе бидат во групната фаза на ЛШ или пак на ЛЕ. Колку е сериозен овој тим говори тоа што минатата сезона тие беа исфрлени на третото квалификациско коло на ЛШ и продолжија во групната фаза на Лигата на Европа, каде во кокуренција на Фиорентина, Паок и Либерец завршија на третото место со 7 освоени бода.

Данските шампиони ја започнаа домашната сезона пред неколку недели, но приоритет ставија на Лигата на шампионите, каде и покрај големите амбиции на тежок начин и со малку среќа го поминаа македонскиот шампион Вардар, откако во првото коло на ист начин беа подобри и од Жилина. Мора да се истакне дека Копенхаген беше надигран и доживеа пораз во Скопје со 1:0, за да во реваншот во последните 15 минути се спасија од испаѓање постигнувајќи два гола. Со Жилина пак славеа во Словачка, адома беа поразени со 4:3 и поминаа со предност од еден гол.
Букмејкерите му даваат поголеми шанси на Карабах за чија победа коефициентот во бет365 е 2.35 со индиции да падне уште повеќе, за реми коефициентот е 3.10, додека за победа на гостинот е 3.25.

Победа на Карабах @ 2.35
Помалку од 2.5 гола @ 1.60

20:45   Апоел – СлавијаПрага

Апоел минатата недела загуби од Аполон во Суперкупот на Кипар, со што го продолжи проклетството во таа конкуренција кое трае неколку години и покрај нивната доминација во лигата. Сега нивното внимание е целосно свртено кон влез во групната фаза на Лигата на шампионите. Тие веќе ги елиминираа Дуделанж од Луксембург и Виторул од Романија во претходните квалификациски рунди, но Славија Прага ќе биде најголемиот тест за нивните способности. Минатата сезона АПОЕЛ беше доста успешен стигнувајќи до 1/8 финалето на Лигата на Европа каде беа елиминирани од Андерлехт и целта сезонава им е да го повторат успехот и оваа сезона.

Славија Прага чека многу подолго за враќање во групите на Лигата на шампионите. Нивниот последен успех беше во сезоната 2007/08 и оттогаш тие претрпеа седум сезонски отсуства од европскиот фудбал и сега конечно се вратија во трката за профитабилната групна фаза со доста квалитетен состав и големи финансиски вложувања. Колку се сериозни сезонава укажува тоа што во подготовките не загубија ниту еден меч и тоа против силни екипи како Ница, ВБА, Селтик, Краснодар и др. а во предходното коло го елиминираа Бате Борисов.
Според бет365 шансите на двете екипи се израмнети. За победа на Апоел коефициентот е 2.60, за реми 3.10, додека за победа на гостите 2.75. Ние сепак мала предност ќе им дадеме на домаќините.

Победа на Апоел или реми @ 1.40
Повеќе од 1.5 гола @ 1.50

20:45   Хофенхајм – Ливерпул

Лајпциг го украде шоуто во Бундеслигата минатата сезона со нивното завршување на второто место, но постигнувањето на Хофенхајм беше неверојатно и покрај тоа што за нив не се крена медиумска помпа. Малиот клуб ја имаше најдобрата сезона откако заврши на 4-тата позиција во табелата и се изборија за европски фудбал за прв пат во нивната историја. Сепак овој тим е послаб за разлика од минатата сезона, бидејќи најдобрите фудбалери на тимот преминаа во посилни екипи и тоа пред овие важни натпревари во Лигата на Шампиони. Освен тоа Хофенхајм немаше среќа ниту на жрепката каде го добија Ливерпул кој досега има освоено пет европски трофеи во својата историја, вклучувајќи ја и титулата освоена во познатата ноќ во Истанбул.

Ливерпул ја започна својата сезона во Премиер Лигата со реми 3:3 и покрај тоа што беше фаворит против Ватфорд, по што сега веќе Клоп доби и потврда дека неговата екипа има очајна одбрана. Тимот на Ливерпул во последниве денови е топ тема во спортските медиуми поради напорите на Барселона да годоведе Кутињо во своите редови и тоа создава дополнителни проблеми во тимот пред гостувањето во Германија. Англискиот тим е фаворит според квалитетот, но Хофенхајм е доста мотивиран и може да се очекува се од овој тим. Освен тоа Хофенхајм постигна голови на 19 меча во последните 20 домашни натпревари во сите натпреварувања и очекуваме така да биде и сега.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.65

20:45   Спортинг Лисабон – Стеауа

Спортинг Лисабон минатата сезона играа во групите на ЛШ, но предходно две сезони по ред не успеваа да влезат во групната фаза, па може да се каже дека овие квалификациски средби им паѓаат многу тешко. Сепак сезонава Спортинг има тим за високи дострели и во таков ритам ја стартуваше сезоната во домашниот шампионат, со победи над Сетубал и Авес без примен гол. Оваа екипа е една од најмладите во оваа фаза на ЛШ и единствено неискуството може да биде проблем, но квалитетот кој го поседуваат момците од Спортинг е неспорен и затоа тие се апсолутни фаворити против романска Стеауа со коефициент 1.25 во бет365.

Стеауа Букурешт ја започна својата мисија з апласман во групната фаза во Лигата на шампионите со возбудлива победа против чешкиот тим Викторија Плзен. Откако во првиот меч на домашен терен резултатот беше 2:2, на гостувањето во Чешка овој тим славеше со убедливи 1:4 и сосем заслужено закажа дуел со Спортинг. Освен тоа Стеауа е во полн натпреварувачки ритам и по 6 кола во романското првенство нема пораз, па во овој дуел влегува во одлична атмосфера. Сепак на овој меч романците се аутсајдери и за нивна победа коефициентот е 11.00.

Полувреме / крај 1-1 Спортинг Лисабон @ 1.85

20:45   Јанг Бојс – ЦСКА Москва

Јанг Бојс неколку пати досега играше во плејофот на Лигата на шампионите, но досега не успеа да се избори за место во групната фаза, па сега главните луѓе на овој тим, стручниот штаб, фудбалерите и сите инволвирани лица во овој тим се насочени кон единствената цел во моментов – пласман во групната фаза. Јанг Бојс веќе го исфрлија силниот Динамо Киев во претходната квалификациска рундаи тоа поради повеќе постигнати голови на гостински терен, а во меѓувреме беа одлични и во домашната лига победувајќи ги Базел, Грасхопер и Лаусане, по што дојде неочекуваниот и висок пораз од Тун и тоа на домашен терен со 0:4 и единствено тоа може да влијае негативно кај фудбалерите. Сепак тие се фаворити на првиот меч со коефициент 2.40.

Кампањата на ЦСКА Москва во руската Премиер лига започна во средината на јули, со тоа што досега забележаа четири победи, а изгубија две средби и тоа двете на домашен терен. Во меѓувреме ЦСКА Москва со 3:0 беше подобра од АЕК во Лигата на шампионите и обезбеди пласман во плејофот. Русите се редовни учесници во групните фази на ЛШ или ЛЕ, така што очекуваат да го минат Јанг Бојс без поголеми проблеми. За нивна победа коефициентот во бет365 е 2.88.

Двете екипи да постигнат гол @ 1.70

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*