Лигата на Шампиони плеј-оф: најава, анализа и предлог типови

БАШАКШЕХИР – СЕВИЉА

Başakşehir Fatih Terim Stadyumu (İstanbul)

Башакшехир е екипа со огромен напредок во Турција, а тој напредок кулминација доби минатата сезона, кога овој тим го постигна највисокиот пласман во Турската Супер лига завршувајќи на второто место со што се избори за пласман во Лигата на шампионите за прв пат во својата историја. Оваа сезона се уште посилни од минатата, доведувајќи го Гал Клиши од Манчестер Сити и холанѓанецот Елиа како најголеми засилувања. Во предходното коло по ремито во Белгија 3:3, Башакшехир на домашен терен славеше со 2:0 против Бриж и закажа дуел со Севиља. На домашен терен минатата сезона Башакшехир не загуби ниту еден меч, забележувајќи 12 победи и 5 нерешени средби со гол разлика 39:15, со што јасно е дека Севиља ќе треба да се намачи доколку сака да обезбеди пласман вогрупната фаза.

За екипата на Севиља ова ќе биде прв официјален натпревар оваа сезона и тоа може да биде голем хендикеп за нив. Сепак оваа екипа имаше одлични подготовки играјќи пријателски натпревари со големи екипи. Во подготовките Севиља славеше против Арсенал, Рома, Лајпциг и јапонска Ц-Осака, загуби од јапонска Кашима и од Саутемптон, а одигра нерешено со Евертон, со што јасно е дека тимот се наоѓа во добра форма пред овој важен меч со Башакшехир. Минатата сезона Севиља стигна до 1/8 финалето во ова натпреварување каде доживеа елиминација од Лестер, додека оваа сезона во тимот би биле задоволни само со подобар успех од лани. Бет365 поголеми шанси и дава на Севиља за кого коефициентот е 2.25, за реми е 3.40, додека оваа онлајн обложувалница за победа на Башакшехир нуди коефициент од 3.50.

Победа на Башакшехир или реми @ 1.60

Двете екипи да постигнат гол @ 1.80

СЕЛТИК – АСТАНА

Celtic Park (Glasgow)

За Селтик сезонава започна баш како и што замисли Брендан Роџерс. Шкотскиот шампион веќе ги елиминираше Линфилд од Северна Ирска во второто коло на Лигата на Шампионите, додека во предходната рунда овој тим беше подобар од шампионот на Норвешка, Розенборг. Освен тоа во домашниот шампионат сезоната ја стартуваа на доста убедлив начин со две победи по првите две кола. Во предходните 4 меча воквалификациите на Лигата на Шампиони, Селтик забележа 3 победи и едно реми, со одлична гол разлика од 7:0, со што факт е дека тимот се наоѓа во одлична форма пред двомечот со Астана. Мора да се истакне дека Селтик ќе биде без тројца многу значајни фудбалери во тимот: Бојата, Дембеле и Свиаченко.

Астана исто така се наоѓа во одлична форма пред овој двомеч. Овој тим иако доаѓа од една не така фудбалска земја како Казакстан од сезона во сезона расте се повеќе и кога се обложувате против него, не смее да се залажувате со тоа дека овој тим е од Казакстан. Играта на Астана е во голема мера дефанзивна, иако има одличен напаѓач во името на Кабананга од Гона кој е прв стрелец во тимот изминатите две сезони. Астана прво ја победи Спартакс Јурмала од Латвија со вкупни 2:1, а во минатото коло ја елиминираа фаворизираната Легија Варшава со вкупни 3:2.

Сепак иако Астана не е за потценување овој пат е аутсајдер и за нивна победа коефициентот е 9.00, за реми е 4.50, додека во бет365 за победа на Селтик кој е апсолутен фаворит за влез во групната фаза ќе добиете коефициент 1.45.

Победа на Селтик @ 1.45

Да има помалку од 2.5 гола @ 1.80

ХАПОЕЛ БЕР ШЕВА – МАРИБОР

The Turner Stadium (Be’er Sheva)

Израелскиот шампион Хапоел Бер Шева кој минатата сезона на убедлив начин ја освои титулата во домашниот шампионат, продолжува со одличните игри и оваа сезона. Тимот се наоѓа во полн натпреварувачки ритам, игра во израелскиот Тото Куп, веќе одигра 4 меча во Лигата на Шампиони, а во овој дуел влегува по победата во Супер Купот на Израел над Бнеи Јехуда со 4:2. Тежок беше патот на Бер Шева до плеј-офот на Лигата на Шампионите, бидејќи во првите две кола мораа да бидат елиминирани унгарски Хонвед и бугарски Лудогорец, па овој пат се чини среќата му се насмевна на тимот и конечно се фаворити против Марибор.

Словенскиот шампион Марибор, иако сеуште сезонава нема пораз на официјален меч ( 4 победи и едно реми во Словенија и 3 победи и реми во ЛШ ), до плеј-офот стигна многу потешко од очекувањата иако имаше огромна среќа при ждрепките. Во второто коло Зрињски од БиХ за малку не успеа да приреди изненадување, додека ждрепката во предходната рунда им донесе уште полесен противник, Хафнарфјордур од Исланд против кого славеа на два пати со 1:0. Сепак тимот на Марибор е значително послаб за разлика од минатите сезони поради подмладувањето на играчкиот кадар и веројатно нема да има трета среќа против Хапоел Бер Шева.

Израелците се фаворити на овој меч со коефициент 1.60, за реми коефициентот е 4.00, додека за победа на Марибор е 7.00 со индиции да расте уште повеќе до почетокот на мечот.

Победа на Хапоел Бер Шева @ 1.60 во bet365.

НАПОЛИ – НИЦА

Stadio San Paolo (Napoli)

За Наполи официјалните натпревари стартуваат со мечот против Ница. Сепак тоа не значи дека тимот не е во натпреварувачки ритам, бидејќи во подготвителниот период одиграа осум натпревари забележувајќи победи над Анауниа, Тренто, Капри, Баерн Минхен и Еспањол. Одиграа нерешено со Киево и Боурнемут, додека загубија само еднаш и тоа од Атлетико Мадрид. Јасна е целта на овој тим во Лигата на Шампиони, а тоа не е пласман во групната фаза, туку најмалку пласман во ¼ финалето.

Од друга страна Ница е во полн натпреварувачки ритам, откако во предходното коло во доста интересен двомеч беше подобра од Ајакс и тоа поради повеќе постигнати голови на гостински терен. Иако тоа позитивно влијаеше на тимот, сепак Ница забележа два порази на стартот на француската Лига 1 и тоа од Сент Етиен во гости и од Троја на домашен терен. За овој меч тренерот на екипата Фавре има големи проблеми и нема да може да смета на Куприен, Ле Бихан, како и на најдобриот фудбалер во тимот Балотели.

Коефициентот за победа на Наполи е доста мал, само 1.30, за реми е 5.75, додека за Ница е 13.00, па според тоа јасно е кој е фаворит во овој дуел.

Полувреме / крај 1-1 Наполи @ 1.80

ОЛИМПИЈАКОС – НИЦА

The Georgios Karaiskakis Stadium (Athens)

Олимпијакос и Риека ќе го одиграат еден од понеизвесните мечеви во оваа фаза на Лигата на Шампионите. Фудбалерите на Олимпијакос стандардно играат во групите на Лига на Шампиони или Лига Европа и се освен повторување на тој обичај ќе биде големо разочарување за овој тим. Во предходното коло Олимпијакос славеше на гости во Белград кај Партизан со 1:1, а дома одигра 2:2 што беше доволно за пласман во плеј-офот, а од овој табор најавуваат дека очакуваат слични мечеви и со Риека.

Кога сме кај Риека, мора да се напомене дека оваа екипа по долги години успеа да ја прекина доминацијата на Динамо Загреб во Хрватска и да стане шампион, но таа екипа од миатата сезона и оваа сега не е иста. Од Риека си заминаа некои од најдобрите фудбалери во тимот, меѓу кој и македонскиот репрезентативен десен бек Стефан Ристовски кој премина во Спортинг Лисабон, а раководството на тимот не успеа да најде адекватни замени и тоа ќе биде голем проблем пред дуелот со Олимпијакос. Во предходните две кола Риека ги елиминираше ТНС од Велс, како и фаворизираниот Салзбург од Австрија, но мечот со Олимпијакос доаѓа во незгоден момент по двата порази во низа во домашниот шампионат од Осјек и Динамо Загреб.

Според бет365 Олимпијакос е фаворит и за негова победа ќе добиете коефициент 1.60, за реми 4.00, додека за победа на Риека 8.00.

Победа на Олимпијакос @ 1.60

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*