УЕФА СУПЕР КУП – СКОПЈЕ 2017: најава, анализа и предлози за обложување

Скопје е подготвено за големиот фудбалски спектакл – УЕФА Супер Купот, кој ќе се одржи во Вторник (08.08.2017 година), каде ќе се сретнат двата најтрофејни клубови во Европа, Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, дуел кој со нетрпение го очекуваат сите фудбалски љубители на стариот континент, но и во светски рамки. Филип II Арената ( Телеком Арена ) во Скопје ќе биде домаќин на гала настанот помеѓу победниците од минатогодишната Лига на Шампиони и Лига Европа, во 42-то издание на Супер Купот. Досега Реал Мадрид три пати го има освоено овој трофеј, додека на Јунајтед тоа му успеало само еднаш.

Манчестер Јунајтед – ( одлични трансфер потези во преодниот рок )

Жозе Мурињо имаше четири желби во летниот преоден рок, а челниците на Манчестер Јунајтед му исполнија три, но трансфер пазарот ќе трае до крајот на месецот, па има доволно време да му се исполнат сите желби на одличниот стратег. Одличниот бек Виктор Линделоф беше првата желба на Мурињо, а неговиот трансфер од Бенфика вредеше 31 милион фунти. Ромелу Лукаку пристигна да ја пополни празнината што се појави во нападот по заминувањето на Златан Ибрахимовиќ при што Евертон од трансферот инкасираше 75 милиони фунти, а само пред нколку дена дојде и Немања Матиќ од Челзи за 40 милиони фунти.

Предсезонските подготовки беа добри со шест победи од седум меча, а Јунајтед генерално изгледаше дека е во прилично добра форма пред новата сезона. Пол Погба беше најдобар играч на Јунајтед во овие пријателски натпревари и многу ќе се очекува од Французинот оваа сезона. Пристигнувањето на Матиќ треба само да му донесе на Погба поголема слобода на теренот.

Проблем за Мурињо на овој меч ќе биде тоа што нема да може да смета на двајца играчи од одбраната Ерик Баили и Фил Џонс кој ќе го пропуштат дуелот поради суспензија, а кога на ова ќе се додаде и отсуството на повредените Рохо и Лук Шо, факт е дека одбраната ќе биде десеткувана. Ова значи дека на централните бековски позиции ќе стартуваат Линделоф и Крис Смолинг, но Мурињо во подготвителниот период ја форсираше формацијата 3-5-2, па прашање е кој ќе биде третиот бек на Манчестер во Скопје доколку Мурињо се реши на ваква поставеност, што од оваа гледна точка е малку веројатно.

Потенцијален прв тим на Манчестер Јунајтед 4-3-2-1: Де Геа; Линделоф, Смолинг, Блинд, Валенсија; Матич, Херера, Погба, Махтаријан, Мартиал; Лукаку

Реал Мадрид ( во очајна форма кралскиот тим пристигнува во Македонија )

Со оглед на тоа дека нивните големи ривали Барселона останаа без бразилската ѕвезда Нејмар кој замина во ПСЖ, Реал ги доби симпатиите кај букмејкерите кој им даваат најголеми шанси во Примера Дивизија, а со самото тоа и најголеми шанси за одбрана на трофејот во Лигата на Шампионите. Зидан и Реал немаа бурен трансфер период и имаат само две нови засилувања, кој повеќе ќе допринесат во иднина, отколку во овој момент со оглед на нивната младост. Младинскиот репрезентативец на Шпанија Цебалос дојде од Бетис за 17 милиони евра, додека 19 годишниот одбранбен француски фудбалер Тео Хернандес дојде од Атлетико Мадрид за 30 милиони евра.

Тимот на Зинедин Зидан имаше катастрофална пред сезона, а французинот и самиот го призна тоа, истакнувајќи ја очајната игра на турнејата во САД. Реал не забележа ниту една победа, прво одигра нерешено токму со Манчестер Јунајтед 1:1, пред да загуби со 4:1 од Манчестер Сити и од Барселона со 3:2. Нивната турнеја заврши со нерешен резултат 1:1 против тимот на МЛС ѕвездите, по што Зидан изјави дека се уште има многу работа.

Мора да се напомене дека во овој подготвителен период Кристијано Роналдо беше отсутен, бидејќи португалската суперѕвезда уживаше во подолгата пауза поради настапот на неговата земја на Купот на Конфедерации ова лето. Тој се врати на тренинзите оваа недела и на олемо изненадување на сите допарува во Македонија, но прашање е колку е физички спремен да одговори на предизвикот против Реал. Тоа е голем проблем за Зидан, бидејќи Карим Бензема и Герет Бејл без Роналдо во пред сезоната изгледаа очајно на теренот.

Сепак Зидан се надева на тоа дека доколку Роналдо не настапи во Скопје, тоа ќе успеат да го прикријат Лука Модриќ и Тони Кроос кој доколку го контролираат темпото на играта како минатата сезона, фудбалерите на Манчестер ќе имаат тешка задача да воспостават рамнотежа на средината од теренот.

Реал Мадрид поуспешен во УЕФА Супер Купот

Јунајтед три пати играше во Супер Купот а победи еднаш, во Ноември 1991 година, кога Брајан МекКлир го постигна единствениот гол во победата од 1:0 над Црвена Ѕвезда на Олд Трафорд. Оттогаш, Црвените двапати губеа во Супер Купот, прво со од 1:0 од Лацио во 1999, а потоа доживеаа пораз од 2:1 против Зенит во 2008 година. Во меѓувреме, Реал Мадрид го освои купот три пати, а два пати беа второпласирани. Шпанците го совладаа Фееноорд со 3:1 во 2002 година, во 2014 година беше совладана Севиља со 2: 0 во Кардиф, додека минатата година славеа со 3:2 во Норвешка против истиот тим. Двата порази на Реал во Супер Купот се оној со 1:0 од Челзи во 1998 и поразот од 2:1 против Галатасарај во 2000 година.

Одлични коефициенти и разновидни игри нуди бет365

Реал и Јунајтед одиграа доста интересен меч во подготвителниот период. Прво Манчестер поведе со голот на Лингарт во 46-та минута, а Реал израмни во 69-та минута преку Касемиро од пенал. Сепак мора да се напомене дека и Зидан и Мурињо во двете полувремиња излегоа со потплно различни состави. Статистички Реал Мадрид беше нешто послаб на тој дуел, но сепак во оваа средба во Скопје влегува како фаворит со коефициент за победа од 2.00 во бет365. Од друга страна Манчестер иако е во подобра форма и со многу подобар тим од минатата сезона, како победник во Лигата на Европа е аутсајдер со коефициент за победа 3.80 во бет365. Доколку мислите дека мечот ќе заврши нерешено, ќе добиете коефициент 3.75.

Потенцијален прв тим на Реал Мадрид 4-2-3-1: Навас; Рамос, Начо, Хернандес, Карвахал; Касемиро, Крос, Модрич, Бејл, Иско ( Роналдо ); Бензема

Над или под 2.5 гола

Тешко е да се предвиди колку гола ќе има на овие натпревари и тоа поради две причини. Се работи за предсезонски меч и веднаш по летниот подготителен период, а од друга страна се работи за дуел од голема важност. И Зидан и Мурињо ќе бидат претпазливи, нема да се залетуваат премногу, а ова особено важи за португалскиот стратег. Сепак и двете екипи одиграа достаефикасни подготвителни натпревари. На четирите натпревари на Реал се постигнаа 14 гола или во просек по 3.5 гола по натпревар. Манчестер одигра седум натпревари, на кој се постигнаа вкупно 21 гол или во просек по 3 гола по натпревар. За над 2.5 гола бет365 нуди коефициент 1.80. Сепак играта под 2.5 гола нуди одличен коефициент од 2.00 во бет365, коефициент кој изгледа доста примамливо. Сепак, доколку се решите на обложување на голови, најдобра варијанта би било да одиграте дека двете екипи ќе постигнат гол, игра која нуди нештопомал коефициент од 1.68 во бет365, но според нас е најреална.

Кој фудбалер ќе постигне гол

Главни напаѓачи во двете екипи се Бензема и Лукаку. Бензема беше очаен во подготвителниот период, па затоа добро би било да се решите на Бејл или Роналдо ( доколку настапи ) дека ќе постигнат голови. Нормално најмал коефициент би добиле за Роналдо, само 1.75 во бет365, но голем е ризикот да се одигра на Роналдо дека ќе постигне гол поради погоре наведените причини. За Бензема би добиле коефициент 2.50, но одлична варијанта е да одиграте на Бејл, кој би ви донел коефициент 2.70 во бет365.

Кога во прашање е Манчестер Јунајтед според букмејкерите најголеми шанси да постигне гол има Лукаку со коефициент 1.80. Сепак најсветлата точка во подготвителниот период е ерменецот Махтаријан кој постигна три гола ова лето и дефинитивно заслужува големо внимание. Ерменецот е силно мотивиран пред дуелот во Скопје, потсетува на своите најдобри денови од Борусија Дортмунд, па ние очекуваме да продолжи во ист стил и против Реал Мадрид. Бет365 нуди одличен коефициент од 3.50 дека Махтаријан ќе постигне гол, коефициент кој не смее да се пропушти.

Препорачани облози:

Реми или победа на Манчестер Јунајтед @ 1.83

Махтаријан да постигне гол @ 3.50

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*