Арсенал и Челзи на Вембли ќе бијат битка за трофејот во Комјунити Шилд

Само една недела пред да стартува новата сезона во Премиер Лигата, на Вембли во Комјунити Шилд ќе вкрстат Арсенал и Челзи. Арсенал игра одлично на овој стадион и има седум победи на последните седум натпревари на Вембли. Овој тим на последните три натпревари во финалето на овој Куп ги освојувал трофеите во Комјунити Шилд, а тоа е доволна причина да не се пропушти одличниот коефициент од 3.35 за победа на Арсенал.

Арсенал

Навивачите на Арсенал конечно можат да здивнат бидејќи Алексис Санчес и оваа сезона ќе остане во Арсенал и покрај неговата нескриена желба да игра во Лигата на Шампионите. Освен тоа пристигнувањето на Лаказет од Лион и Колашинац кој дојде како слобофрн фудбалер дефинитивно го прават тимот многу посилен од минатата сезона, па навивачите сосема очекувано веруваат во конечно успешна сезона на овој тим.

Сепак топџиите иако се поттикнати од враќањето во тимот на Санчес минатата недела, прашање е колку тој ќе биде подготвен за да одигра на високо ниво веќе на првиот официјален меч против Челзи ако се знае дека имаше премал одмор по настапот за Чиле на Купот на конфедерации.

Арсен Венгер кој и покрај големите проблеми и неуспесите во минатото некако ја започнува својата 22 сезона на чело на Топџиите  е решен да го задржи сојот начин на работа, но е решен и да му докаже на Санчес дека Арсенал ќе биде конкурентен за врвот на табелата оваа сезона, па се надева дека со победа против Челзи ќе го мотивира Санчес пред стартот на сезоната.

Предсезоната за Арсенал беше измешана. Тимот забележа победи над Сиднеј, Вандерс, Баерн Минхен и Бенфика, но загуби од Севиља и токму од Челзи и тоа со 3:0 на турнејата во Кина. Сепак овие резултати се должат на тоа што Венгер несвојствено за него ја менуваше формациската поставеност нешто на кое фудбалерите на Арсенал и не се баш навикнати. Добро за Арсенал е тоа што во овој период Лаказет кој постигна два гола и Колашинац се вклопија одлично во тимот.

Челзи

Предсезоната е далеку од идеална за Челзи а менаџерот Антонио Конте изјави дека е фрустриран поради неактивноста на клубот на трансфер пазарот а таа изјава како да го разбуди раководството на тимот, кој повлече неколку добри потези.

Тимуј Бакајоко еден од многуте млади и надежни фудбалери што цветаа во Монако минатата сезона, како и Антонио Рудигер, дефанзивецот кој дојде од Рома, треба да додадат дополнителна цврстина но и конкуренција на старото јадро во Челзи. Тука секако е и најголемото засилување на тимот Алваро Мората.

Една од светлите точки во подготвителниот период беше победата од 3:0 и тоа токму над противниците во Недела. Батшуи постигна два гола на тој меч а Конте имаше само пофалби за напаѓачот најавувајќи дека сезонава ќе добие поголема шанса во првиот тим за разлика од минатата сезона кога белгиецот најчесто беше на клупата за резерви. Сепак ако расположението на белгиецот беше на високо ниво по овие зборови но и по заминувањето на Диего Коста тоа се наруши уште повеќе по доаѓањето на Алваро Мората за 58 милиони фунти. Дефинитивно Конте ќе има многу поголеми маки отколку Венгер во разигрувањето на новите фудбалери а тоа не е мал проблем бидејќи сезоната само што не почнала.

Бет365 нуди одлични коефициенти

Арсенал ги освои своите последни две финалиња во Комјунити Шилд. Во 2015 година го совладаа Челзи со 1:0, а во 2014 година беа подобри од Манчестер Сити на Вембли.

Од друга страна, Челзи има негативен рекорд во Комјунити Шилд, откако ги загуби последните три финалиња, но сепак влегува во оваа средба како фаворити со коефициент за победа од 2,20 во бет365. Арсенал игра одлично на Вембли, откако славеше на последните седум натпревари на овој стадион. Поради сите овие причини, коефициентот од 3,35 во бет365 за победа на Арсенал изгледа премногу голем. Доколку се обложите на нерешен исход ќе добиете коефициент 3.60.

Над или под 2.5 гола

Традиционално натпреварите во Комјунити Шилд завршуваат со повеќе постигнати голови. Ако се погледне историјата на овој Куп во последните 25 натпревари во просек има по 2,7 гола по натпревар. Кога на тоа ќе ги додадете и меѓусебните пресметки на двете екипи, повторно просекот ќе биде ист, односно 2,7 гола по меч на дуелите помеѓу Челзи и Арсенал. Затоа играта над 2,5 гола со коефициент 1,71 во бет365 може да изгледа доста примамливо.

Сепак треба да се размисли малку повеќе околу оваа игра и тоа поради новата цврстина на тимот на Арсенал. Топџиите изгледаа поорганизирано во одбраната за разлика од минатата сезона. Од друга страна без Диего Коста, а со сеуште невоиграниот со тимот Мората, тешко ќе му биде на Челзи да ја пробие одбраната на Арсенал. За играта под 2,5 гола ќе добиете одличен коефициент од 2,10 во бет365, но повторно ќе кажеме дека во оваа рана фаза во сезоната, добро е да се избегне овој тип на игра.

Кој ќе постигне гол

Батшуи постигна четири гола во последните три натпревари во лигата минатата сезона и ја пренесоа таа форма во летната пауза со три гола на три натпревари. Конте на последниот меч во нападот ги вметна и Батшуи и Мората но загуби од Интер без да постигне гол ( Интер си постигна автогол ), па затоа е малку веројатно дека тој ќе се одлучи за истата комбинација на овој меч. Батшуи пристигна од Марсеј минатата сезона со голема репутација и ќе има шанса тоа да го докаже оваа година. Доколку се обложите дека тој ќе постигне гол на овој меч, ќе добиете коефициент 2.35 во бет365.

Сепак, веројатно подобра варијанта е да се обложите на Лаказет. Овој фудбалер четири сезони беше најдобар стрелец на Лион, а минатата сезона постигнуваше голови речиси на секој натпревар, поточно на 30 одиграни меча во француската лига 1, Лаказет постигна 28 гола.  Лаказет е силно мотивиран да продолжи со истото голгетерско темпо и во Арсенал и е доволно квалитетен да го направи тоа. За Лаказет да постигне гол на овој меч ќе добиете коефициент од 2,70 во бет365.

 

Препорачани облози:

Победа на Арсенал @ 2.35

Лаказет да постигне гол @ 2.70

За оние кои не сакаат да ризикуваат предлагаме – Победа на Арсенал или реми @ 1.70

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*