Стартува АУДИ КУПОТ, Баерн домаќин на Атлетико Мадрид, Ливерпул и Наполи

Во центарот на вниманието на фудбалските љубители наредните неколку дена ќе биде Ауди Купот – 2017, кој започнува во вторник, а ќе се одржи по петти пат. Овој пат, на домаќинот и победник од минатиот Ауди Куп во 2015 година Баерн Минхен, повторно ќе му се придружат некои од најдобрите тимови во Европа, Атлетико Мадрид, Ливерпул и Наполи.

Во првиот меч Атлетико Мадрид ќе игра против Наполи со почеток од 17:45 часот, додека второто полуфинале помеѓу Баерн Минхен и Ливерпул ќе стартува во 20:45 часот. Во среда ќе следиме уште две натпревари, а губитниците на полуфиналните натпреварите се соочуваат еден со друг во битка за третото место, пред да се сретнат победниците од утрешните средби во финалето.

Актуелниот шампион во Бундеслигата, Баерн Минхен кој на досегашните четири турнири во дури три наврати беше најдобар, ќе биде фаворит и овој пат, а особено ќе биде интересно да се види како во тимот ќе се вклопи новото засилување Хамес Родригез кој дојде од Реал Мадрид. За Баерн и Анчелоти, Ауди купот ќе биде идеална подготовка за следната сезона, но и за Супер Купот на Германија, кој ќе се одигра само три дена подоцна против Борусија Дортмунд и тоа на теренот на противникот.

Менаџерот на Ливерпул ќе се соочи со доста познатиот противник, Баерн Минхен. И покрај тоа што стариот негов “непријател” Пеп Гвардиола веќе не е на чело на Баерн, сигурно Клоп би сакал да добие уште еден меч против Баерн. Значајни трансфери ова лето за Ливерпул се тие на Енди Робертсон и египетското крило Мохамед Салах кој дојде од Рома за 35 милиони фунти. И додека легендата на Ливерпул, Џејми Карагер, го издвои Робертсон како човек кој еден ден би можел да биде легенда на тимот, ангажманот на Салах се очекува веднаш да донесе подобра и поатрактивна игра.

За Атлетико Мадрид нема што многу да се напише. Тие поради казната на УЕФА и забраната за вршење на трансфери немаат промени во тимот во однос на минатата сезона, а најголема придобивка на тимот е тоа што Антоан Гризман и покрај тоа што е еден од најбараните играчи во Европа реши да потпише нов договор со тимот и да ги прекине сите шпекулации за својата иднина.

Аурелио Де Лаурентис, претседателот на Наполи, вети дека ќе го задржи овој состав заедно уште најмалку една година, а играчите на тоа одговорија дека оваа сезона ќе се обидат да го симнат од врвот неприкосновениот изминатите неколку години Јувентус, иако оваа сезона во овој тесен круг се наоѓа и засилениот Милан. Од друга страна, оваа одлична атмосфера доведе до тоа ѕвездите на тимот како Кулибали, Инсигње и Мертенс да потпишат нови долгорочни договори. Ова за Наполи и Де Лаурентис ќе биде првиот голем испит, по кој ќе се знае дали се спремни да ја остварат целта.

ПРЕДВИДУВАЊЕ

Атлетико Мадрид – Наполи, двете екипи постигнуваат гол – Да @ 1.62

За двете екипи ова ќе биде најголемиот тест од почетокот на подготовките, иако Наполи е во далеку подобра натпреварувачка кондиција. Наполи досега одигра четири пријателски меча, но сите против екипи од низот ранг, славејќи против Анауниа, Тренто и Капри и играјќи нерешено против Киево. Од друга страна за Атлетико ова ќе биде само втор меч по почетокот на подготовките, по оној со мексиканска Толука кој заврши без голови 0:0. Според тоа, можеме да очекуваме победа на италијанскиот тим, а тоа ни носи и одличен коефициент – 2.75 во бет365 . Сепак, со оглед на тоа што се работи за пријателски меч, посигурна варијанта би било да се одигра на голови, поточно – двете екипи постигнуваат гол – Да со коефициент 1.62 во бет365 .

Баерн Минхен – Ливерпул, победа на домаќинот @ 1.55

И двете екипи одиграа доста тешки подготвителни мечеви досега. Домаќините играа во турнирски систем со Арсенал, Милан, Челзи и Интер и не се прославија премногу, забележувајќи три порази и само една победа против Челзи со 3:2. Ливерпул пак одигра шест натпревари од почетокот на подготвките и нема ниту еден пораз, забележувајќи победи против ФК Сиднеј, Транмере, Кристал Палас, Лестер и Херта и играјќи нерешено со Виган. Сепак, ова за Ливерпул ќе биде прв меч со екипа од овој ранг, а Баерн Михен без разлика со кого игра на домашен терен, секогаш е фаворит во Минхен. Очекуваме и доста голови на овој меч, па за похрабрите предлагаме тип – над 3.5 гола, со коефициент 2.20 во бет365 . Сепак, за оние што не сакаат да ризикуваат или да бркаат високи квоти, предлагаме победа на домаќинот – Тип 1 со коефициент 1.55 во бет365 .

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*