КОШАРКА Македонија – Холандија, анализа на натпреварот

Vojdan Stojanovski

Македонија најголемите успеси во 2011 година ги забележа со цврста одбрана, рецепт на Докузовски кој сега се обидува да го наметне и новиот селектор Давитков.

Против слабата Португалија синоќа одигравме на мал број поени, што се очекува и против Холандија, која е за нијанса подобар противник од Португалија и се очекува уште понеизвесен натпревар.

Холандија вчера одигра против БиХ дури две продолженија и беше поразена, покажа квалитетен состав, но и вечерва најголем акцент и двајцата селектори ќе постават на одбраната.

Македонија на овој турнир настапува и без најдобриот кошаркар Џордан Теодор, па тоа е една од причините на слабата организација во нападот, како и реализацијата, бидејќи целиот товар паѓа врз Костоски и младиот Стајиќ.

Натпревар во кој нема многу да се форсира, за да не дојде до некоја нова несакана повреда, туку ќе се воигруваат акции за предквалифкациите против Косово и Естонија, натпревари кои ќе бидат од огромно значење на селекција.

Предлог тип ПОД 143,5 поени, а коефициентот според bet365 e 1.83.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*