Светско Првенство во ракомет: Македонија е трет фаворит во Групата Б

Група Б

Уште по жрепката за групната фаза на Светското Првенство во ракомет, беше јасно дека Македонија ја ќека тешка работа. Нашите ракометари се паднаа во најтешката група, а букмејкерите очекувано ги подредија своите фаворити во групната фаза.

Заедно со Македонија во групата Б се најдоа ракометните сили Шпанија и Хрватска, секогаш незгодниот и амбициозниот Исланд, една од најдобрите азиски селекции Јапонија, како и Бахреин кој иа значителен напредок на ракометен план во последните неколку години.

Ако обложувалниците се во право со своите предвидувања, тогаш можеме да очекуваме Македонија да помине во следната рунда, бидејќи е трет фаворит во групата. Коефициентот дека Македонија ќе биде лидер е 15.00. Сепак, ниту Исланд нема значително помали шанси со коефициент 16.00 во Bet365. Од таа гледна точка, јасно е дека токму мечот Македонија – Исланд ќе биде од пресудно значење околу конечниот изглед на оваа група Б.

Очекувано Шпанија е првиот фаворит според обложувалниците за освојување на првото место во оваа група со коефициент 1.53. Втор фаворит е Хрватска со коефициент 2.75 во Bet365. Двете селекции кои доаѓаат од Азија се големи аутсајдери. Јапонија е петти фаворит со коефициент 81.00, додека коефициентот за Бахреин да заврши прв е дури 201.00.

Наш предлог:

Шпанија да заврши прва во групата @ 1.53 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*