Борусија Д. – Баерн М.: Класикер битка за трофеј во германскиот Суперкуп

Борусија Дортмунд - Баерн Минхен

Откако ја започнаа сезоната во Бундеслигата на различен начин, Борусија Дортмунд и Баерн Минхен се подготвуваат за дербито кое многумина го нарекуваат Класикер во рамки на германскиот Суперкуп.

Избраниците на Јулијан Нагелсман ја започнаа одбраната на титулата со нерешен резултат 1:1 против Борусија Менхенгладбах, додека Дортмунд славеше на убедлив начин со 5:2 против Ајнтрахт Франкфурт.

Халанд изгледа незапирливо

Интензивните шпекулации околу иднината на Ерлинг Браут Халанд очигледно не влијаеја на норвешката голгетерска машина, бидејќи тој учествуваше во сите пет гола на мечот против Франкфурт во саботата. Очигледно е дека летната пауза не влијаела негативно врз него, напротив тој изгледа уште поубиствено за разлика од минатата сезона.

Откако ги постигна трите гола за неговиот тим во Купот ДФБ-Покал против Вехен Висбаден, Халанд постигна два гола и асистираше за уште три против Франкфурт – во головите кои ги постигнаа Реина, Торган Азар и Марко Ројс.

Секако, неверојатните настапи на Халанд, Ројс и сега веќе заминатиот Санчо, го направија Дортмунд шампион во Купот и му обезбедија место во овогодинешниот германски Суперкуп, а сега сакаат реприза од 2019 година кога го подигнаа Суперкуп трофејот.

Бидејќи Баерн сега е потврден дека е еден од многуте клубови подготвени да влезат во интензивна војна за потписот на Халанд, тој не би сакал ништо повеќе освен да го поттикне својот тим на уште еден трофеј за добар старт на сезоната.

Нагелсман го очекува многу работа

Герд Милер доживеа да биде сведок дека Роберт Левандовски го собори неговиот долгогодишен рекорд во Бундеслигата, откако полјакот постигна 41 гол во првенството минатата сезона.

Во пресврт на настани што изненадија многу малку, наследникот на Милер, Левандовски, се запиша во листата на стрелците на денот на отворањето на сезоната во Бундеслигата, но неговиот гол пред полувремето можеше само да спаси бод за шампионот во Бундеслигата, откако Аласан Плеа од Менхенгладбах уште во 10-та минута го отвори резултатот.

Џулијан Нагелсман мораше да се справи со бројни отсуства за време на предизвикувачката предсезона – во која Баерн не победи на ниту еден од четирите натпревари – така што додека неговиот тим победи на четири од последните пет изданија на Суперкупот, нивната сегашна форма не ветува продолжување на таа серија.

Како и да е, Баерн дојде до победи во последните пет средби со Дортмунд во сите натпреварувања – вклучително и победа од 3:2 во минатогодишниот Суперкуп и затоа сите веруваат во уште еден трофеј за тимот.

Прогноза:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.35 во Bet365

Нерешен резултат @ 4.00 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*