Борусија Дортмунд – Хофенхајм: Дерби за старт на третото коло во Бундеслигата

Бундеслига

Дербито на третото коло во Бундеслигата се игра во петок, каде ќе се судрат двајца од најдобрите напаѓачи во Бундеслигата – Халанд и Крамариќ. Борусија Дортмунд го пречекува Хофенхајм на Сигнал Идуна Парк и е фаворит за победа.

Халанд и компанија сакаат враќање на победите

Владеењето на Марко Роуз во Дортмунд започна поприлично мешано по неговото летно доаѓање од Борусија Менхенгладбах.

Откако започна со удобна победа од 3:0 над Вехен Визбаден во ДФБ-Покал, со што Халанд ја започна својата сезона со хет-трик, Борусија ја започна својата кампања во Бундеслигата со победа од 5:2 дома на Ајнтрахт Франкфурт, повторно предводена од Халанд кој учествуваше во сите пет гола.

Сепак, оттогаш домаќините го вкусија поразот во два последователни натпревари. Прво, дојде пораз против Баерн Минхен од 3:1 во Суперкупот, за да загубат минатиот викенд и од Фрајбург на гости со 2:1.

И покрај тоа што доминираа во сите сегменти на фудбалската игра, „црно-жолтите“ загубија драгоцени три бода.

Халанд и компанија сега гледаат на натпреварот во петок како можност да го избришат споменот од двата порази минатата недела и да се вратат на победи.

Хофенхајм игра одлично против Дортмунд

Хофенхајм патува до Сигнал Идуна Парк во малку подобро расположение од нивните домаќини. По разочарувачката мината сезона, кога завршија на 11-то место, гостите продолжија од нивниот силен финиш до успешен старт оваа сезона.

По отворањето со победата од 2:3 над Викторија Келн по продолженија во Купот, Хофенхајм го совлада Аугсбург со 0:4 на отворањето на новата сезона во Бундеслигата.

Најдобриот стрелец од минатата сезона, Крамариќ, со 20 гола, беше во одлична форма на отворањето, запишувајќи три асистенции за своите соиграчи.

И покрај тоа што не успеа да постигне гол и во ремито минатиот викенд на домашен терен со Унион Берлин, исто така, хрватскиот напаѓач успеа да запише уште една асистенција, за да го зголеми бројот на четири асистенции.

Гостите, исто така, ќе останат со надеж дека ќе постигнат позитивен резултат по импресивниот рекорд над нивните домаќини – Хофенхајм загуби само еднаш од Дортмунд во последните седум средби, вклучувајќи ги и последните три гостувања.

Прогноза:

Победа на Борусија Дортмунд @ 1.47 во Bet365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.45 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*