ТИП НА ДЕНОТ (23.10.2022, 20:45 часот) ЛИЛ – МОНАКО

Тип на денот
Тип на денот

Во потрага по трета последователна победа во Лига 1, Лил го пречекува Монако на Стад Луј II за крај на колото во недела навечер. Овој меч е нашиот ТИП НА ДЕНОТ.

Тимот на Пауло Фонсека го победи Стразбур со 0:3 во последното коло, додека Монако мораше да се задоволи со ремито 1:1 против Клермон на свој терен.

Лил влезе во добра форма

Пред шест месеци, Стразбур ќе беше прогласен за фаворит да го победи Лил на Стад де ла Меино, кога Жулиен Стефан правеше чуда во Франција. Сепак, Пауло Фонсека, беше сведок на одлична игра на своите фудбалери и сосема заслужена победа од 0:3.

Џонатан Дејвид ги постигна своите осми и деветти гол во сезоната на Лига 1, додека еден гол постигна Реми Кабела на 10 минути пред крајот на мечот.

Победата над одличниот Ленс во Дерби ду Норд пред два викенда секако се чинеше дека го поттикна тимот на Лил, кој сега победи на три од последните четири домашни натпревари и тропа на европската врата од седмото место на табелата.

По средбата во недела, Лион и Рен ќе го чекаат Лил за време на особено предизвикувачкиот распоред, што значи дека пеколниот распоред ќе даде одговори на многу прашања поврзани со можностите на оваа екипа.

Монако сака враќање на победите

Додека Лил се загреваше за овој натпревар со две победи по ред, на спротивната страна се случуваше нешто сосема спротивно. Монако, прво беше понижен во поразот од 4:0 против Трабзон во Турција, па мамурлакот од тој пораз се пренесе и во последниот меч против Клермонт.

Само бод од тој меч беше големо разочарување на сите во тимот, кој сега треба да се вадат против многу посилниот Лил.

Сепак, мора да се напомене дека Монако играше со црвен картон од 17-та минута кога Мохамед Камара беше исклучен. Клемент беше принуден да направи брзи две замени, но тоа муште повеќе ја наруше концепцијата на тимот кој на крај мораше да се задоволи со реми.

Клемент можеби веќе гледа со едно око кон дуелот на неговата екипа со Ференцварош во Лигата на Европа следната недела, но Монако нема да биде расположен да се откаже од својата извонредна серија на гости во Лига 1, бидејќи екипата остана непоразена во последните 10 домашни натпревари.

Тимски новости: Лил

Стандардните ветерани во составот на Лил, Андре и Фонте се суспендирани поради жолти картони и тоа се единствените проблеми на Паулета.

Можен стартен состав на Лил 4-2-3-1: Шевалие; Зедадка, Диаките, Џало, Исмаили; Мартин, Андре Гомеш; Веа, Кабела, Бамба; Дејвид

Тимски новости: Монако

Отсуството на Камара кој е суспендиран и на Бадиашиле кој е повреден му создаваат проблеми на Клемент. Сепак, тој има доста широк состав сезонава и немам сомнеж дека ќе најде соодветни замени.

Можен стартен состав на Монако 4-4-2: Нубел; Вандерсон, Дисаси, Марипан, Хенрике; Головин, Матазо, Фофана, Минамино; Бен Једер, Емболо

Очекување:

Мислам дека шансите за победа се 50/50, иако во моментов можеби Лил е благ фаворит поради неколку сегменти. Но и двете екипи сезонава играат доста ефикасни натпревари, па не треба да се изненадите ако проследиме ефикасен меч. Затоа мојот предлог за ова дерби е ГГ.

ТИП:

Лил – Монако – ГГ @ 1.57 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*