ТИП НА ДЕНОТ: (02.06.2022, 18:00 часот) ИЗРАЕЛ – ИСЛАНД

Тип на денот
Тип на денот

Израел и Исланд ќе се пресметаат во Лигата на нации на УЕФА во четврток навечер. Двете нации сакаат да се вратат по неуспешните квалификации за пласман на Светското првенство.

Додека домашните последниот пат успеаја да ја задржат позицијата во Лига Б, Исланд ги загуби сите шест натпревари во Лига А и сега игра во Лигата Б.

Нов селектор и нови очекувања во Израел

Имаше моменти за време на нивната квалификациска кампања за пласман на Светското првенство кога Израел изгледаше способен да ги стигне Шкотска и Австрија и да обезбеди место во плеј-офот.

Сепак, поразите на гости кај секоја од тие нации во текот на втората половина од натпреварувањето го оставија Израел да се задоволи со третото место, со седум бода помалку од Шкотска.

Позитивната страна, е завршувањето пред Австрија што претставува напредок за сино-белите, кои сега имаат нов селектор – Алон Хазан по неговите одлични резултати со различни возрасни нивоа на националниот тим.

Природата на неговата прогресија значи дека 54-годишниот ќе биде запознаен со повеќето фудбалери од овој тим, а очекувањата се големи во врска со промоцијата во Лигата А, откако Русија која е во иста група беше исфрлена од натпреварувањето.

Израел сега се најде на позиција фаворит во групата со три репрезентации во која е и Албанија, а победата во Хаифа ќе ги постави на добар пат.

Исланд со промена на генерации

Исланд од друга страна, веќе го нема квалитетот со кој се квалификуваа на големите турнири од 2016 година па наваму и очигледно е дека ќе се борат да не завршат на третото место.

Во 14 натпревари во изминатата година, нивните само две победи ги постигнаа против Фарски Острови и Лихенштајн, а сегашната серија без победа изнесува шест натпревари.

Последен пат, Арнар Видарсон беше сведок како неговиот тим беше декласиран со 5:0 во Шпанија, при што секој гол беше постигнат во период од 36 минути.

Исланд беше во иста група со Македонија во квалификациите за пласман на Мундијалот во Катар и одигра очајно, а сега мора да се истакне дека овој тим е на почеток на една нова ера со доста подмладен состав.

Тимски новости: Израел

Хазан ќе направи бројни промени во почетниот состав на Израел со дури пет промени од последниот меч. Ели Даса, Ијад Абу Абаид, Сун Менахем, Манор Соломон и Лиел Абада би можеле да се најдат во составот на нивно место. Нир Битон и Еран Захави се двајцата најзабележителни отсутни од тимот поради повреда.

Израел веројатно ќе настапи во формација 4-4-2: Марчијано; Даса, Абу Абаид, Голдберг, Менахем; Соломон, Начо, Абу Фани, Абада; Барибо, Дабур.

Тимски новости: Исланд

И покрај поразот од Шпанија на предходниот меч, Видарсон најверојатно нема да направи големи промени во неговиот стартен состав. Свејн Арон Гудјонсен веројатно ќе стартува во нападот со оглед на тоа што Џон Дади Бодварсон не е во тимот.

Исланд ќе стартува во формација 4-3-3 или 4-3-2-1: Рунарсон; Сампстед, Бјарнасон, Гретарсон, Магнусон; Трандарсон, Бјарнасон, Тордарсон; Хелгасон, Гудјонсен, Торстеинсон.

Очекување:

Исланд има поискусен состав и една неверојатна мешавина на млади таленти и искусни фудбалери. Нивниот селектор ги има водено речии сите фудбалери низ младинските селекции на Израел и сега целата земја очекува многу од него. Исланд ќе игра подефанзивно и ќе чека шана од контри или од прекин каде се доста силни. Сепак, очекувам дека домаќинот ќе дојде до три бода.

ТИП:

Израел – Исланд – 1 @ 1.93 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*