ТИП НА ДЕНОТ: (27.04.2022, 21:00 часот) ЛИВЕРПУЛ – ВИЉАРЕАЛ

Тип на денот
Тип на денот

Во обид да направи уште еден извонреден резултат во Лигата на шампионите, Виљареал патува на Енфилд на првиот меѓусебен натпревар од полуфиналето со Ливерпул во среда навечер.

Тимот на Јирген Клоп ја совлада Бенфика со вкупни 6:4 во четврт-финалето, додека Жолтата подморница го елиминираше Баерн Минхен со вкупни 2:1.

Скромниот клуб од Кастелон се сретнал со Ливерпул двапати претходно во полуфиналето на Лига Европа во сезоната 2015-16 – победувајќи со 1:0 во Ла Керамика во првиот натпревар пред поразот на Енфилд со 3:0. Но склоноста на Емери за европски нокаут натпревари ( победувајќи на 31 од 37 двомечи) треба да доведе до претпазливост од Коп во среда навечер – само Зинедин Зидан има подобра стапка на прогресија во елиминациски натпревари.

Ливерпул може до четири титули

Ливерпул славеше сигурна победа од 1:3 на првиот меч во Португалија против Бенфика и сите очекуваа дека реваншот ќе биде чиста формалност. Сепак, фудбалерите на Бенфика не мислеа така. Губеа со 3:1, но откако Нунез постигна гол за 3:3 во 82-та минута, на никого веќе не му беше лесно на Енфилд.

Сепак, Ливерпул обезбеди полуфинале, а со тоа си обезбеди и уште една шанса за трофеј. На нешто помалку од еден месец до затворањето сезоната, Ливерпул се уште може да дојде до неверојатни четири трофеи, иако титулата во Премиер лигата не зависи само од нивните резултати.

Никогаш досега Ливерпул не учествувал во полуфиналето на Лигата на шампионите, ФА Купот и ЕФЛ купот во една сезона и додека успеаја да ги победат Бенфика и Интер за време на нивните нокаут натпревари на Енфилд, тимот на Клоп ќе сака уште еден триумф и пласман во големото финале.

Првиот натпревар во среда ќе го претставува осмиот натпревар од напорниот априлски распоред за Ливерпул, кој успеа да постигне најмалку два гола на секој натпревар од почетокот на месецот.

Виљареал го живее сонот

Иронично, Жолтата подморница не беше таа што ја потонаа два европски тешкаши во претходните рунди во Лигата на шампионите, со тоа што Јувентус и Баерн Минхен, не успеаја да ја најдат формулата за успех против екипата на Емери.

Откако го совлада тимот на Јулијан Нагелсман во победата од 1:0 во првиот натпревар, каде што победата веројатно требаше да биде дури и поголема, Виљареал одигра повторно одличен меч во Минхен кој заврши без победник, 1:1.

Момците на Емери сега патуваат во Ливерпул со нескротлив оптимизам за нивните шанси да остварат позитивен резултат, а нивната самодоверба значително порасна по двете победи во Ла Лига над Хетафе и Валенсија.

Победувајќи три и ремизирајќи на еден од нивните четири натпревари во Лигата на шампионите на гости, Виљареал постигна гол во сите тие средби на ривалска трева досега, но нивното единствено претходно полуфинале во сезоната 2005-06 заврши со пораз од англиска екипа – Арсенал.

Тимски новости: Ливерпул

Шефот на Ливерпул, Јирген Клоп, нема никакви фитнес грижи пред овој натпревар благодарение на целосно здравиот тим. Само Фирмино поголго време влечи повреда, но и тој веќе е спремен за настап, иако тешко е да се верува дека ќе добие шанса на овој натпревар.

Наше мислење е дека Црвените ќе започнат со стандардна формација 4-3-3 за овој натпревар во кој ќе настапат Алисон Бекер; Александар-Арнолд, Ибрахима Конате, Вирџил ван Дијк, Ендрју Робертсон; Џордан Хендерсон, Фабињо, Тиаго Алкантара; Мохамед Салах, Садио Мане и Луис Дијаз.

Тимски новости: Виљареал

Кога станува збор за фитнесут, слична е ситуацијата и ви Виљареал.

Унаи Емери дефинитивно ќе извлече некое изненадување од својот ракав и тешко е да се предвиди првиот состав, но од наша гледна точка, Виљареал ќе стартува со формација 4-4-2, почнувајќи од Џеронимо Рули; Хуан Фојт, Раул Албиол, Пау Торес, Первис Еступинан; Џовани Ло Селсо, Етјен Капуе, Даниел Парехо, Френсис Кокелин; Самуел Чуквуезе и Арнаут Данџума.

Очекување:

Нема дилема во тоа дека Ливерпул е голем фаворит на овој натпревар, впрочем и воопшто во овој полуфинален двомеч. Пласманот во полуфиналето на Виљареал, само по себе е големо изненадување, но по елиминацијата на Баерн Минхен, сега сите со претпазливост гледаат кон оваа екипа и никој не се осмелува да каже дека Ливерпул ќе има лесна задача.

Сепак и покрај големата фаворитска улога, коефициентот од 1.30 за победа на домаќинот е премал кога се работи за еден полуфинален меч од Лигата на Шампиони. Затоа мојот предлог е да се одигра на голови или ППХ.

ТИП:

Ливерпул – Виљареал – 3+ @ 1.67во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*