ТИП НА ДЕНОТ: (13.03.2022, 19:30 часот) ГРОЈТЕР ФУРТ – ЛАЈПЦИГ

Лајпциг
Лајпциг

Гројтер Фурт е домаќин на Лајпциг во послендиот меч од 26-то коло во Бундеслигата. Двата тима очајно бараат бодови од различни причини, при што Гројтер Фурт брка опстанок, но има мали шанси за тоа, додека Лајпциг се надева дека ќе дојде до местата кои водат во Лигата на шампионите следната сезона.

Гројтер Фурт пред тешка задача

Гројтер Фурт има очајна сезона. И пред сезоната се знаеше дека овој тим е аутсајдер и дека го чека тешка битка за опстанок, но никој не очекуваше дека по 25 кола, екипата ќе има само 14 бода. Имаат 11 бода помалку од безбедната зона и навистина им треба мало чудо за да обезбедат опстанок.

Имаат само три победи сезонава, но ако има нешто кои може да ги подигне пред овој меч, тоа е фактот што трите победи се случија пред домашните навивачи. Освен тоа, Гројтер Фурт нема пораз на домашен терен во последните шест средби меѓу кои ги забележа трите победи и три ремија.

Успеаа да земат бодови од претходните три натпревари пред своја публика, победувајќи ги Мајнц и Херта Берлин, а ремизираа и со Келн.

Сепак, во последното гостување на Гројтер Фурт тие загубија од Бохум со 2:1, каде автоголот на Армел Бела-Котчап ги врати во игра, но тие не можеа да издржат на 1:1.

Лајпциг одморен тргнува по победа

Лајпциг уживаше во непланиран одмор во средината на неделата поради тоа што ЦСКА Москва е исклучена од Лига Европа, а тоа му овозможи на тимот да се одмори и да се подготви за овој натпревар.

Тие се непоразени во нивните претходни седум натпревари, што треба да обезбеди многу самодоверба по очајниот период кој никој во екипата не го очекуваше.

Евентуална победа во недела има потенцијал да го одведе Лајпциг меѓу четирите најдобри, евентуално да го прескокне Хофенхајм во зависност од другиот резултат, што е нешто на што се надеваат сите во тимот.

Претходно оваа сезона, тимот уживаше во доминантна победа против Гројтер Фурт со 4:1 и покрај фактот што тие губеа со 0:1 по првото полувреме.

Проблем е што тимот на Доменико Тедеско се мачеше на гостувањата оваа сезона и тоа е причината што Лајпциг не е на местата кои водат во Лигата на Шампиони. Ако сакаат следната сезона да играат во европската елита, тогаш немаат друга опција освен да слават победа на овој меч.

ТИП:

ГРОЈТЕР ФУРТ – ЛАЈПЦИГ – 2 и 1+Второ пол @ 1.59 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*