ТИП НА ДЕНОТ: (29.11.2021, 16:15 часот) ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА СОФИЈА

Фудбал

Во понеделник нема поголема фудбалска програма во најсилните фудбалски лиги во Европа, па внимание од обложувачки аспект ни привлече дербито во најдобрата фудбалска лига на Бугарија каде Лудогорец е домаќин на ЦСКА Софија.

Ова е најголемо фудбалско дерби во Бугарија во моментов, но само кога во прашање е квалитетот на екипите кои се единствени со шампионски амбиции во оваа земја, а воедно и две екипи кои играат во групните фази на европските натпреварувања.

Лудогорец веќе нема лесна задача

Лудогорец е неприкосновен во изминатите неколку години во Бугарија, но оваа сезона има сериозен конкурент во ЦСКА Софија. Сепак, Лудогорец е повторно фаворит за трофејот, а овој меч за нив е од огромна важност. Во изминатите сезони беа навикнати целосно ат кон европските натпревари, но сеонава ситуацијата е поразлична. Немаат комотна предност на табелата и мораат да бидат целосно сконцентрирани и на домашниот шампионат. Со предност од само четири бода, а со евентуален неуспех во понеделник, таа прендост може да се стопи, а тоа ги плаши сите во шампионот.

Имаа тежок меч во четвртокот во Лига Европа и доживеаа пораз во Белград со 1:0, но она што загрижува е нивната игра. Беа целосно надиграни и немаа посериозни шанси за гол. Ако на ова се додаде и поразот минатото коло во бугарската лига од просечната ЦСКА 1948 и тоа со 2:0, тогаш јасно е дека сега имаат само една можност – победа.

ЦСКА Софија сака титула

1334 дена – толку ЦСКА Софија е без гол во првенството против Лудогорец во Разград. Последен пат „црвените“ дале гол на „Хувефарма Арена“ во првенството пред три ипол години – на 6-ти април 2018 година во поразот од 2:3.

Но сега работите се поинакви и целосно променети. Еден од сопствениците на ЦСКА СОфија е познатиот англиски поранешен фудбалер Алан Пердју, кои има големи амбиции и огромни вложувања во екипата. Летово направија вистински бум со засилувања и сега екипата е целосно интернационална и добро покриена на сите позиции. Тоа сезонава беше доволно за пласман во Конференциската европска лига, но следната сезона амбициите ќе бида уште повисоки.

Сега се размислува за титула, а кога таа е во прашање, тогаш овој меч можеби ќе биде клучен. Во овој дуел, екипата влегува по поразот кај Бодо Глимт со 2:0 во Норвешка во меч кој беше тежок, но во кои екипата покажа голем потенцијал.

ТИП:

ЛУДОГОРЕЦ – ЦСКА СОФИЈА – 1 @ 1.90 во 22Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*