Боксинг Деј во Ковид криза: Три работи на кој треба да обрнете внимание!

Боксинг деј

Божиќната фудбалска програма во Англија или подобро кажано Боксинг Деј, никогаш н ебил посиромашен. Ковид кризата си го направи своето, а големиот број на заразени фудбалери значеше одложување на едне куп натпревари во Англија.

Сепак, Прмиер Лигата е помалку засегната од кризата за разлика од пониските лиги и ако се оди според планот и нема ништо непредвидливо до стартот на дуелите, ќе се одиграат вкупно седум натпревари.

Официјално одложени се дуелите: Ливерпул – Лидс, Вулвс – Ватфорд и Барнли – Евертон.

Но ние да се насочиме кон дуелите што ќе се играат, односно на неколку работи на кои треба да обрнете особени внимание.

Челзи сака да избегне несакан рекорд под водство на Тухел, Кејн го сака датумот… и дали Варди може повторно да го зашемети Манчестер Сити? Шест работи на кои треба да внимавате во Boxing Day во Премиер лигата

1.Спарс сакаат да се одмаздат против стариот непријател

Патрик Виера се соочи со својот стар ривал Тотенхем за прв пат од неговите играчки денови во Арсенал во Септември. Веднаш се виде жарот во очите на Виеира, а неговиот Кристал Палас славеше неверојатна и неочекувана победа од 3:0.

Виеира со години е трн во окото на Спарс и тогаш ги замолкна замо уште еднаш покрај многуте пати како играч.

Тотенхем ќе сака да се одмазди, а сега тие се сосема поинаков тим под водство на Антонио Конте, во споредба со тимот кој беше декласиран пред три месеци.

Минатата недела одиграа одлично против Ливерпул, а во средината на неделата стигнаа до полуфиналето на Карабао купот. Некако се подредуваат работите за успех на Спарси.

Тотенхем – Кристал Палас – 1 @ 1.70 во Mozzart

2.Челзи треба да се врати на победничките патеки

Ковид кризата и неколкуте повредени фудбалери во Челзи се веќе документирани и Тухел единствено нема да мже да смета на Чивел, иако уште тројца фудбалери се под знак прашалник: Хаверц и Вернер кој чекаат негативен тест, како и повредените Лофтус Чек и Зијех.

Има еден интересен податок – сините никогаш не биле без победа во три првенствени натпревари под водство на Томас Тухел, но тие се на пат да го направат токму тоа доколку не ја победат Астон Вила.

Откако славеа победа од 3:2 над Лидс, Челзи одигра нерешено со Евертон и Вулвс.

Тухел беше бесен на одлуката на Премиер лигата да го отфрли нивниот предлог за да го одложи мечот со Вулвс, беше бесен и поради одлуката да се играат натпревари оие денови и покрај големата Ковид криза во речиси сите екипи.

Сепак, тој има позитивни вести бидејќи некои од неговите ѕвезди се повторно достапни. Освен тоа, има голем мотив – не сака да забележи негативен рекорд и три меча без победа.

Астон Вила – Челзи – 2 @ 1.73 во Mozzart

3.Ако игра, Антонио може да ја врати посакуваната форма

Напаѓачот на Вест Хем ја започна сезоната на блескав начин, постигнувајќи шест гола на исто толку натпревари.

Но, 31-годишниот играч нема гол, откако го постигна победничкиот дома против Тотенхем на 24-ти Октомври.

Саутемптон е совршениот противник за Антонио повторно да почне со голови, а „чеканите“ може да се пофалат со одлична традиција против неделните ривали.

Тие се непоразени во нивните претходни осум средби во лигата, а лондонскиот клуб забележа повеќе победи дома против „светците“ од кој било друг тим од Премиер лигата.

И иако неговиот настап е неизвесен по позитивниот тест за Ковид минатата недела, Антонио нема никакви симптоми, постојано тренира индивидуално и го чека вториот негативен тест. Ако се биде во ред тој ќе ја има идеалната можност да ја врати формата.

Вест Хем – Саутемптон – 1 @ 1.91 во Mozzart

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*