Боксинг деј: Дабл тикет со по еден меч од Чемпионшип и Лига Еден

Боксинг деј

Боксинг деј секогаш ни нуди посебни возбудувања кога во прашање е фудбалската игра, кога во прашање е Англија, но и возбуда од обложувачки аспект. Има еден куп натпревари во сите лиги во Англија, а ние одбравме два меча, по еден од Чемпионшип и Лига Еден за кои сметаме дека ќе поминат лесно.

Блегбурн – Шефилд Ведсдеј – 1

Блегбурн има сосема солиден тим, кој пред сезоната важеше за еден од фаворитите за пласман на едно од првите шест места на табелата. Но во моментов се наоѓаат на 11-то место и играат под очекувањата. Во повеќето натпревари беа подобри од противниците, но едноставно нешто му фали на тимот – можеби повеќе среќа. Така минатото коло кај Стоук имаа 70% посед на топка и 15 удари кон противничкиот гол, но Стоук победи со 1:0, со само три удари кон голот на Блегбург.

Шефилд пак е очаен сезонава и е на предполседното место со 12 бода, но мора да се каже дека тие беа казнети од ФА и одземени им беа шест бода, со кои повторно би биле ниско пласирани но барем некое место погоре од ова сега. Имаа серија од девет меча без победа со четири ремија и пет порази, пред да слават против Ковентри минатото коло со 1:0. Сепак, сега ќе имаат речиси невозожна мисија кај Блегбурн.

Раликата во квалитет е огромна, како и амбициите на двете екипи и јас ќе одиграм тип 1 со коефициент 1.74 во 1хBet.

Линколн – Буртон – 1

Линколн е втор на табелата во Лига Еден и има јасна цел – директен пласман во Чемпионшип. Имаат ист број на бодови како и лидерот Портсмут и натпревар помалку. По малата криза и двата порази во серија, тие се вратија на победите на вистински начин минатото коло, со висока победа над Нортхемптон со 0:4 и сакаат повторно да влезат во победничка серија. Интересно, но сезонава играат многу подобро на гости, отколку дома, но ако сакаат пласман во повисока лига, едноставно мораат да слават н анатпревари како овој кога се големи фаворити.

Буртон ќе биде среќен доколку успее да обезбеди опстанок сезонава. Се наоѓаат на последното место со само две победи, седум ремија и 10 порази. Имаат солиден напад, но втора најслаба одбрана во лигата и токму дефанзивата е нивниот најголем проблем. На гости сеуште немаат победа, а веќе одиграа 10 натпревари и ќе биде чудо ако останат непоразени кај Линколн.

Линколн мора да слави победа, се друго освен нивна победа ќе биде огромно изненадување. Во овој густ распоред важен е и широкиот ростер на екипите, а и во тој поглед предноста е кај домаќинот кој ќе биде посвеж. Ќе одиграм тип 1 со коефициент 1.67 во 1хBet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*