ТИП НА ДЕНОТ: (07.12.2021, 20:45 часот) ДОНКАСТЕР – ОКСФОРД

Оксфорд

Донкастер на Кипоат стадионот е домаќин на Оксфорд кој игра одлична сезона. Но домаќинот во овој меч влегува со цел да се запре падот во формата поради кој загубија на секој од нивните последни четири натпревари во сите конкуренции.

Од друга страна, гостите се обидуваат да се вратат на победите откако на последните два меча одиграа две нерешени средби, но и двете средби беа против директни конкуренти за пласман во Чемпионшип.

Домаќинот го чека тешка битка за опстанок

Донкастер Роверс има навистина лош период и беше исфрлен од второ последователно натпреварување во период од само три дена по поразот со 2:3 од тим кој доаѓа од Лига 2 – Менсфилд во саботата.

Избраниците на Гери МекШефри поведоа во првото полувреме преку Бренден Хортон, пред головите на Вилијам Форестер и на Џорџ Лапсли да го свртат натпреварот, правејќи го доцниот гол на Томи Роу незначителен. Само три дена пред тој меч, Донкастер испадна и од ЕФЛ Купот губејќи од Кру со 2:0, а пред тоа имаше два порази во серија во лигата.

„Црвените“ се на дното, со само еден бод повеќе од последниот Кру и веќе заостануваат со шест бода од екипите кои се во безбедната зона, иако со натпревар помалку од некои од конкурентите и веќе секој меч за нив има големо значење во битката за опсанок.

Оксфорд сака висок пласман сезонава

Оксфорд Јунајтед мораше да се задоволи со бод на вториот последователен натпревар по ремито 1:1 против Сандерленд во саботата.

Избраниците на Карл Робинсон со голот на Леон Дајаку поведоа многу рано, но фудбалерите на Оксфорд израмнија преку најдобриот стрелец на екипата Мет Тејлор на Стадионот на светлината. Предходно, Оксфорд одигра без голови и со лидерот во лигата Ротерхам и на некој начин ја истакна кандидатурата за висок пласман.

„Жолтите“ се седми на табелата, но се многу блиску до првите две места – разликата е само пет бода. Веќе е јасно дека амбициите се високи и сите во тимот очекуваат пласман во плеј-офот, но за да се случи тоа Оксфорд ќе мора да славипобеди на натпреварите како овој.

Но проблем за екипата се гостинските натпревари каде Оксфорд има само две победи. Екипата важи за домашен тим и ако се гледаат само домашните дуели, Оксфорд ќе беше убедлив лидер.

ТИП:

ДОНКАСТЕР – ОКСФОРД – 2 @ 1.77 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*