Лига на Шампиони: Анализа и предлог тип за натпреварите во среда

Лига на Шампиони

Во среда на програмата се последните две средби од првиот круг на 1/8 финалето во Лига на Шампиони. Неизвеснот ќе има и на двете средби и во Шпанија и во Украина. Блага предност им даваме на домаќините, но сепак единиците би ги штителе со двојна шанса.

Севиља – Манчестер Јунајтед

Среда, 21.02.2018, стадион: Estadio Ramón Sánchez Pizjuán (Sevilla)

Според мене, ова ќе биде најнеизвесниот натпревар оваа недела во Лигата на Шампиони. Фаворит за пласман во следниот круг е Манчестер. Фаворит и на овој меч е англискиот тим. Но кога игра Севиља во европа, фаворитските улоги не важат ништо. Шпанската екипа веќе се навикна да игра елиминациски средби, а тие пак и лежат многу добро. Во изминатите неколку години Севиља освои 5 титули во Лигата на Европа, од кои три по ред во 2014, 2015 и 2016 година. Едноставно Севиља знае како да одигра на резултат и знае како да елиминира фаворит.

Меѓутоа, она што важи за Севиља важи и за Мурињо, тренерот на Јунајтед. Манчестер игра добра сезона, Мурињо со создаде тим по свој вкус и откако ја загуби битката за титула во Премиер Лигата, сега целосно е насочен кон Лигата на Шампиони. Во последните три меча во домашниот шампионат, Јунајтед два пати загуби на гости, додека славеше единствено над Њукасл дома. Формата им е во надолна линија, но тоа не значи премногу во вакви дуели. Двете екипи си имаат свои сметки, свои планови, а ние одиме контра букмејкерите и и даваме мала предност на Севиља, барем во овој меч.

Реми или победа на Севиља @ 1.56 во UnibetРегистрирај се на Unibet

Шајхтор – Рома

Среда, 21.02.2018, стадион: OSC Metalist (Kharkiv)

Украинците одиграа одлична групна фаза, завршија втори зад Манчестер Сити, пред Наполи и Феенорд. Не им се даваа големи шанси за пласман во 1/8 финалето, но тие се тука во оваа фаза и имаат амбиции да останат долго во Европа. Во украинскиот шампионат вообичаено Шајхтор води битка со Динамо Киев и има предност од само три бода со натпревар повеќе. Но тоа е само една грижа за тренерот Фонсека. Многу поголем проблем е долгата пауза која ја имаа фудбалерите на овој тим. Од 10-ти Декември, конечно во четвртокот Шајхтор одига официјален меч и славеше со 5:0 над Одеса. Пред тој меч овој тим одигра и 6 пријателски средби, но пријателска и официјална не е исто. Прашање е колку играчите се во натпреварувачка форма и колку се подготвени за еден вака тежок предизвик и тоа нема да го дознаеме до почетокот на мечот.

И Рома беше одлична во групната фаза. На големо изненадување на целокупната европска спортска јавност Рома заврши како лидер во групата со Челзи, Атлетико Мадрид и Карабаг. Сепак во Серија А овој тим игра доста променливо. Рома имаше серија од 7 меча без победа, па сега врза три победи по ред. Тешко е да се предвиди како ќе игра овој тим, но едно е јасно – Рома нема да се брани. Проблем за Рома во Украина ќе биде и студеното време. Според прогнозите за време на натпреварот во Кхаркив ќе биде околу -6 степени, што значи дека Шајхтор ќе игра во за нив прифатливи услови. Од друга страна, за Рома тие услови ќе бидат како временска непогода.

Според нас, ова сепак ќе биде иинтересен но и ефикасен меч. Рома игра отворено, додека Шајхтор предводен од бразилскиот квартет во оанзивата и аргентинецот Фереира со сигурност ќе постигне барем еден гол.

Да паднат Над 2.5 гола @ 2.05 во 10Bet
Регистрирај се на 10Bet

1 Trackback / Pingback

  1. НАЈАВА Севиља - Манчестер Јунајтед, форма, повредени играчи, коефициенти... - Sportski

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*