Аталанта – Сасуоло: Традицијата гарантира ефикасен меч во Бергамо

Аталанта - Сасуоло

Аталанта го пречека Сасуоло на стадионот Гевис во вторник навечер, во дуел кој привлекува големо внимание, особено ако се знае дека секогаш дуелите на овие две екипи изобилуваат со ефикасност.

Аталанта сеуште ја бара вистинската форма

Тимот од Бергамо на последните два меча се спасуваше со голови во последните 15 минути, па така одигра реми 2:2 кај Виљареал во Лигата на Шампиони и славеше минимално минатиот викенд со 0:1 кај Салернитана.

Пред нивниот прв натпревар сезонава во Лигата на шампионите, тимот на Аталанта доживеа разочарувачки пораз на домашен терен од Фиорентина. Пред тоа се случи реми со Болоња. Но ремито против Виљареал беше добредојдено.

И кога сите очекуваа барем полесен меч против новиот прволигаш Салернитана, се случи спротивното. Не само што Аталанта не беше убедлива, туку на моменти домашниот тим беше многу поопасен. На крај, колумбискиот напаѓач Дуван Запата постигна гол за минимална победа.

Последен пат екипата на Бергамо помина три натпревари во Серија А без победа во ноември минатата година, па затоа на тренерот Гасперини му олесни по последниот судиски свиреж.

Неговиот тим сега е домаќин на тимот против кого секогаш играат убедливо и тоа е уште една причина за домаќините да веруваат во нови три бода. Имено, на послендите 15 меѓусебни дуели, Сасуоло нема победа, а иако минатиот дуел заврши 1:1, пред тоа Аталанта имаше осум победи во низа и тоа убедливи.

Диониси се мачи со Сасуоло

Роберто Де Зерби си замина, а новиот менаџер Алесио Диониси очигледно дека не може д аго замени во целост. Сасуоло ја победи Верона во првото коло и остана на таа победа. Од тогаш забележа реми со Сампдорија и два порази во низа од Рома и од Торино.

Нивниот последен неуспех се случи во саботата, кога во 83-минутната минута Марко Пјаца постигна гол за гостинска победа на Торино. На тој меч, иако Сасуоло влезе како фаворит, Торино беше тимот кој играше подобар фудбал и редеше шанси за гол.

Вториот последователен пораз по ред веројатно дополнително ги деморализира играчите на Диониси пред патувањето во Ломбардија, но тие претходно имаа пет гостински победи по ред пред да паднат кај Рома на последниот меч кога беа гости. Овој пат, ќе играат офанзивно и на гол повеќе.

Прогноза:

Победа на Аталанта @ 1.53 во Bet365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.61 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*