Ливерпул – Милан: Милан се враќа на големата сцена против својот голем должник

Ливерпул

Во повторувањето на финалето на Лигата на шампионите од 2005 и 2007 година, Ливерпул и Милан ја стартуваат сезоната во елитното фудбалско натпреварување на „Енфилд“ во среда вечерта.

„Црвените“ тргнуваат во потрага по својата седма европска круна оваа година, додека Милан се стреми по осми пат да дојде до трофеј на континенталната сцена.

Ливерпул е во добра форма

Насловите од победата на Ливерпул над Лидс Јунајтед викендов требаше да бидат насочени околу 100-от гол на Мохамед Салах во Премиер лигата, но ужасната повреда на Харви Елиот ја засени победата на Црвените.

Салах, Садио Мане и Фабињо беа стрелци во победата од 0:3, но сега се е насочено кон дуелот со Милан по очајното минатогодишно издание во Лигата на Шампиони. Ливерпул минатата сезона испадна од четврт-финалето од Реал Мадрид.

Имајќи три победи и три меча без примен гол во Премиер лигата до сега, имајќи и нивната серија без пораз на 13 натпревари – Ливерпул ќе бара победнички почеток на акцијата во групата Б, каде се наоѓаат и Порто и Атлетико Мадрид.

Ливерпул може да се охрабри и од фактот што забележа три последователни меча без примен гол во последните три натпревари на домашен терен во Лигата на шампионите, а само еден од нивните натпревари во групната фаза на Енфилд под водство на Клоп заврши со пораз, иако тој дојде минатата сезона од Аталанта.

Милан се враќа на големата сцена

Милан уште еднаш започна одлично во Серија А, откако славеше на воведните три натпревари натпревари во Серија А. Прво дојде победа над Сампдорија со 0:1, па над Каљари со 4:1 и минатиот викенд победа во дербито со Лацио од 2:0.

Откако Рафаел Леао го отвори резултатот пред полувремето, легендата која не старее Златан Ибрахимовиќ ги постави конечните 2:0. Росонерите со тоа го одржуваа својот совршен почеток заедно со Рома и Наполи.

Сезоната 2021-22 го означува враќањето на Милан во Лигата на шампионите по болното осумгодишно отсуство од натпреварувањето – за кое време тие собраа само настапи во Лигата на Европа.

Натпреварот во среда ќе го означи првиот пат Милан да стапне на теренот за натпревар во Лигата на шампионите, откако беше поразен со 4:1 против Атлетико Мадрид во осминафиналето во 2013-14.

Прогноза:

Победа на Ливерпул @ 1.43 во Bet365

Двете екипи да постигнат гол @ 1.90 во Bet365

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*