Шефилд Ј.-Челзи: Шефилд конечно заигра фудбал, Тухел одлично почна со Челзи

Шефилд Јунајтед

Челси ќе сака да го задржи импресивниот почеток во ерата под водство на Томас Тухел и на Брамал Лејн против Шефилд Јунајтед. Сините во четвртокот го совладаа Тотенхем со 0:1 за да го одржат својот интензитет, додека „Блејдс“ исто така најдоа некаква подобра форма во текот на изминатите неколку недели.

Тухел стартуваше одлично со Челзи

Пеналот на Жоргињо во првото полувреме, се покажа доволен за Челси да извојува заслужена победа кај Тотенхем.

Таа прва победа на гостински терен под водство на Тухел беше втора, по нивната победа од 2:0 над Барнли и реми 0:0 со Вулверхемптон. Тухел веќе освои седум поени со кои „сините“ можат да бидат задоволни.

Можеби најимпресивно од се е тоа што Челси не прими гол од своите противници во овие три натпревари.

Навистина, Тухел е првиот шеф на „сините“ од времето на Жозе Мурињо пред 17 години, кој одржува празна мрежа на својата екипа на неговите први три натпревари на чело на клубот.

Сепак, пред Тухел има еден куп работа. Челзи се наоѓа на шестата позиција на табелата, со четири бода помалку од четвртопласираниот Ливерпул и седум бода помалку од лидерот Манчестер Сити.

Шефилд невозможната мисија, ја врти во своја полза

Шефилд Јунајтед конечно почна да личи на екипа во текот на изминатиот месец. Избраниците на Крис Вајлдер ја забележаа првата победа во сезоната против Бристол Роверс во третото коло од на 9-ти јануари. Од тогаш работите почнаа да се одвиваат во добра насока за тимот.

Всушност, тимот од Јоркшир сега победи во пет од последните седум натпревари во сите натпреварувања – серија што вклучува и неверојатна победа на гостувањето кај Манчестер Јунајтед пред неколку недели.

Вајлдер сè уште има невозможна задача да ја спаси својата екипа од испаѓање од лигата, но нивната мисија да избегнат испаѓање повеќе не изгледа толку недостижна како пред еден месец.

Наш предлог:

Победа на Челзи @ 1.50 во 1хBet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*