Две дербија во Премиер Лигата, Евертон – Ливерпул и Сити – Арсенал

Мерсисајд

По паузата поради репрезентативни натпревари, викендов се враќа лигашкиот фудбал ширум Европа. По речиси две недели, сега ќе гледаме атрактивен фудбал и јас викендов веќе го нареков “Викенд на дерби натпревари”. Пред се тука мислам на дерби натпреварите од Англија и Италија.

Евертон – Ливерпул

Во Премиер Лигата на отварање на колото се игра едно од најголемите и најстари дерби натпревари на островот, Евертон – Ливерпул. Ова дерби, односно битката за градот на Битлси секогаш привлекува големо внимание и навистина е голема штета што овој пат ќе се игра без публика.

Но за разлика од предходните неколку сезони кога Ливерпул беше голем фаворит, сега плавиот дел од градот конечно се надева на победа. Евертон нема славено во Мерсисајд дербито од 2010 година, но сега со Анчелоти имаат неверојатен старт и максимални четири победи, старт од соништата за екипата која се надева дека ќе ја продолжи низата победи и после ова дерби. Ќе следиме интересен меч во секој случај, но главното прашање е кој ќе има поодморени фудбалери по густиот распоред на репрезентативни натпревари.

Минатиот меч заврши 0:0, но овој пат очекувам голови и ќе одиграм ГГ со коефициент 1.53 во 10Bet.

Манчестер Сити – Арсенал

И второто дерби во Англија се игра во сабота. Манчестер Сити е домаќин на Аренал во меч кој е од голема важност и за двете екипи. Арсенал тргна со три победи и пораз, додека Сити е очаен. Гвардиола очигледно дека има нерешени проблеми уште од минатата сезона, па стартуваше со победа, реми и пораз. Но поразот дојде од Лестер со 2:5 на домашен терен, по што следеше реми 1:1 со Лидс. Сега Сити е пред императив да победи на овој меч, во спротивно ќе ги загубат шансите за титула уште сезоната пред да почне како што треба. Но ќе бидат без Агуеро и Габриел Хесус, а Артета се надева дека ќе го искористи тоа и ќе остане непоразен.

Арсенал има неколку проблеми со повредени фудбалери, но Артета смирува и најавува дека е спремен за овој меч. Проблем за двата тима ќе биде тоа што фудбалерите се преморени поради репрезентативните обврски, а и двете екипи имаат еден куп репрезентативци. Може менаџерите ќе им дадат дополнителен одмор на некои од нив, а тоа е нешто што треба да се земе во предвид. Сити е фаворит и покрај проблемите во нападот и ќеодиграм 1 со коефициент 1.43 во 10Bet.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*