Динамо Киев – Аз Алкмар: Луческу со дефанзивни проблеми против офанзивниот Аз

Динамо Киев - Аз Алкмар

Динамо Киев е домаќин на Аз Алкмар во третото квалификациско коло од Лигата на Шампиони. Домаќинот е благ фаворит, но се соочува со проблеми во дефанзивата и ќе има тешка задача да ја оствари својата цел – пласман во групите за прв пат по 2016 година.

Пандемијата “добро” му дојде на Аз Алкмар

АЗ го порази Плзен со 3:1 на домашен терен со еден доста интересен меч на патот до ова коло и сега е на два меча до групната фаза во ЛШ. Тоа е и целта на оваа екипа, откако минатата сезона беа одлични во Холандија, но имаа и среќа. Холандската лига заврши многу рано поради пандемијата со Ковид-19 и во тој момент Аз имаш среќа да се најде на второто место. Ако продолжеше лигата, тие ќе имаа тешка задача да ги издржат налетите на Феенорд и ПСВ до крајот на сезоната. Сега, се е насочено кон овој меч во Киев, во кој сепак Аз патува како мал аутсајдер.

Во Аз се е насочено кон Лигата на Шампиони

АЗ Алкмар не играше викендов во холандската прва лига затоа што нивниот меч со Утрехт беше одложен на нивно барање. Унтрех им излезе во пресрет и прифати одложување, се со цел Аз да добие повеќе време за подготовка за дуелот со Динамо. Наместо тоа, Аз Алкмар играше еден пријателскимеч против Гент кој заврши 1:1, но таму настапи комбиниран состав на фудбалери. Менаџерот Слот нема проблеми пред овој меч и може да смета на целиот играчки кадар, освен на новото засилување Јеспер Карлсон. Мислам дека Аз својата напаѓачка игра не може да ја смени, но би требало да биде повеќе претпазлив, особено што се игра само еден меч, а тие играат во Украина.

Луческу со проблеми во одбраната

За Динамо овој меч доаѓа во еден доста незгоден момент. Имаа кикс во текот на викендот во Украина кога на домашен терен одиграа само 0:0 против големиот аутсајдер Десна. Играа добро, создаваа шанси но немаа среќа да реализираат. Освен тоа, Луческу има големи проблеми со составот и н еможе да смета на речиси половина одбрана.

На овој меч нема да можат да настапат Александар Тимчук, Микита Бурда и Денис Попов – сите дефанзивци, а до крај неизвесен ќе бида настапот на уште еден централен дефанзивец Артем Шабанов. Сепак, Луческу најавува напаѓачка игра и конечно пласман во групната фаза во Лигата на Шампиони, каде што последен пат беа во 2016 година.

Наш предлог:

Двете екипи да постигнат гол @ 1.70 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*