Анализа и предлог типови: „Незаинтересираниот“ ПАОК против квалитетната Бенфика

Денес започнуваат натпреварите од третото коло за квалификациите во ЛШ, а за вас овој пат го спремивме натпреварот ПАОК – Бенфика кој ќе се изигра вечер во 20:00.

ПАОК: Приоритет е титулата во домашното првенство

ПАОК минатата сезона во грчкиот шампионат заврши на второто место на табелата со дури 18 бода помалку во однос на првопласираниот Олимпијакос и кој и понатаму е неприкосновен во грчкото првенство. Секако дека шампионската титула во Грција ќе биде приоритет оваа сезона, но далеку од тоа дека нема да преземат ништо на европската сцена. Во второто коло изиграа фантастичен натпревар и без поголеми проблеми го совладаа Бешикташ со солидни 3-1. Иначе интересно е дека ПАОК и Бенфика се сретнаа во квалификациите за ЛШ пред две години  кога португалската екипа го елиминираше грчкиот претставник.

Бенфика: Се составува сериозна екипа!

Минатата сезона за сите фановите на Бенфика беше кошмар бидејќи нивните фудбалери практично ја изгубија титулата во Португалија иако во првиот дел ги држеа работите во свои раце. Меѓутоа екипата од Лисабон после паузата започна со катастрофални игри и запиша многу негативни резултати. Тогаш Порто ја презеде лидерската позиција и на тој начин стигна до новата титула. Бенфика сега има големи амбиции за успех и максимално вложува. Не треба да се заборави дека платија 24 милиони евра за Нуњез кој е одличен напаѓач, а покрај него стигна и искусниот Вертонген. Сега Бенфика важи за најголем фаворит за осовојување на титулата на португалскиот шампионат.

Наш предлог

Пред се, треба да се каже дека овие две екипи се сретнуваат прерано со оглед на тоа што станува збор за два сериозни тимови. Овде искрено не можеме да типуваме на конечен исход, па како прв предлог ви нудиме 3+ со квота 1.92 во 22Bet, а исто така може да пробате и Х во прво полувреме со квота 2.20 во истата обложувалница.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*