Алашкерт – Ренова: Македонскиот тим без големи шанси за прогрес во следната рунда

Ренова

Ренова е аутсајдер на гостувањето во Ерменија кај Алашкерт. Домаќинот има високи амбиции и во Европа оваа сезона, а за таа цел состави одличен тим со проверени интернационалци. Ренова ќе има тешка задача да мине во следното коло и доколку тоа се случи, ќе биде големо изненадување.

Добри за дома, лоши на евро настапите

Ренова години наназад важи за еден од најстабилните тимови во Македонија. Веќе се навиканвме да ги гледаме во Европа, но кога ќе дојдат до таму не покажуваат ништо. Во многуте излези во Европа, Ренова досега во својата клупска историја има само еден пласман во втората рунда натпревари од квалификациите за Лигата на Европа, во сезоната 2012/2013 кога во 2-то коло беше елиминирана од белорускиот Гомел. Во сите останати учества во Лигата на Европа, оваа екипа доживеа елиминација на стартот. Токму затоа, повторно беше аутсајдер при жрепката и повторно треба да се мачи за да стигне во следната рунда.

Ренова минатата сезона имаше среќа

Минатата сезона која беше скратена поради пандемијата со Ковид-19, Ренова ја заврши на 4-то место и тоа само благодарение на послендите неколку натпревари. Беа во зоната за испаѓање некаде во средината на Февруари, но во последните четири сезонски кола славеа четири победи и се искачија на 4-то место. На крај, мора да се признае дека тоа е сосема заслужено, но и покрај најавите дека тимот ќе се засили, Ренова во преодниот рок беше мирна. Сезонава стартуваше добро, со две ремија против Борец и Трим Лум и победа над Академија Пандев. Тому по победата против Академија Пандев, фудбалерите на Ренова комплетно се фокусирани на настапот во квалификациите од Лигата на Европа и водени од желбата за квалитетен натпревар и изненадување против фаворизираните Ерменци се надеваат на пласман во следната рунда.

Кој е Алашкерт?

Алашкерт важи за втор фаворит сезонава во Ерменија. Веќе во првото коло од домашниот шампионат се судрија со конкурентот и прв фаворит Арарат и одиграа без голови 0:0. Оваа екипа минатата сезона заврши трета зад Арарат и Ноах, екипа против која веќе славеа минатиот викенд со 1:0 во второто коло од лигата. Токму овие два резултати на стартот ги кренаа во облаци амбициите на тимот кој делува сигурно во своите изјави оолу пласманот во следното коло од Лигата на Европа.

Тим составен од интернационалци

Алашкерт е екипа составена од интернациоланци. За разлика од македонските тимови кои до сега на многу пати носеле непроверени странски фудбалери, Алашкерт има свој скаутинг тим и во последните две години не погреши со засилувањата. Така, во првото коло од домашниот шампионат во тимот беа само двајца Ерменци, наспроти четири бразилци, по еден Намибиец, Србин, Босанец, Сенегалец и Македонец. Станува збор за Ристо Митревски, одличен дефанзивец кој од 2016 гради интернационална кариера во Истра, Макаби Хаифа, Паралими и сега Алашкерт. До него во одбраната ќе биде бразилецот Брајан кој има настапи во најдобрата бразилска лига, а играта се врти околу Галвао и Пердигао кој зад своето има имаат одлични сезони во португалскиот шампионат.

Наш предлог:

Победа на Алашкерт @ 1.71 во 10Bet

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*